reklamı kapat

POPÜLER

GLUON

Bowling oynayabilen modüler robotik kol: GLUON [Video]

 - Güncelleme: 31 Aralık 2019 10:22

Yenilikçi ürünleri kullanıcılarla buluşturan Kickstarter, yine dikkat çekici bir ürünü kullanıcıların beğenisine sunuyor. Yenilikçi bir eser olarak değerlendirilen GLUON, bir robotik kol olarak karşımıza çıkıyor.

Büyük bir ebada sahip olmayan ve yüksek bir fiyata sahip olmayan GLUON ismini taşıyan bu kol, karmaşık eylemleri gerçekleştirebiliyor. INNFOS entegre motor, tahrik, kodlayıcı ve düşürücünün kullanıldığı GLUON, SCA isimli bir şirketin imzasını taşıyor. Yüksek performanslı servo sürücüyü ve servo motoru bünyesinde barındıran GLUON,  fotoğraf ve video çekimlerinde bile kullanılabiliyor. Nesneleri rahatlıkla kaldırabilen ve sonrasında istenilen bölgeye bırakabilen GLUON, çizim yapabiliyor, yazı yazabiliyor ve hatta bowling oynayabiliyor. Sertlik ve sönümleme katsayısını ayarlayabilen GLUON, tork kontrolü, sönümleme kontrolü, yerçekimi dengelemesi, darbe direnci ve çarpışma algılama gibi çeşitli işlevler sunuyor. Farklı GLUON’lar bir araya geldiğinde dans dahi edebiliyor. Cihazın çalışma voltajı 24V ila 45V DC olduğunu belirtelim. ECB açıldığında, LED sarı renkte yanıp sönüyor. SCA çalışmaya başladıktan sonra, LED yeşil yanıp sönüyor. Herhangi bir hata olursa, LED kırmızı renkte yanıp sönüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot kol hangi işletim sistemlerine destek veriyor?

macOS, Windows 10 ve Linux desteğine sahip olan GLUON’un gövdesinde alüminyum ve karbon fiber malzemeler kullanılıyor. Üretim için gerekli fon desteğini çoktan toplayan cihaz, haziran ayında dünya genelinde piyasaya sunulacak. GLUON’un yurt dışı satış fiyatı ise 899 dolar olacak. Çift kitli versiyonunu fiyatı ise yaklaşık 1.800 dolar. Robotik kolun çalışma prensibini haberin devamındaki video üzerinden izleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER