reklamı kapat

POPÜLER

Açık kaynak kodlu, bütçe dostu robotik kol: uArm Swift [Video]

İncelikli işler için robotik bir kola ihtiyaç duyuyorsanız Ufactory yeni robotlarını ortaya çıkardı. Yeni nesil çok daha portatif, güçlü ve becerikli.

Hem profesyonellerin hem de amatörlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek giriş seviyesi robot kol uArm Swift, hemen her makerın hayali olmaya aday. Ufactory’nin geliştirdiği ve Indiegogo üzerinden fon toplayan uArm Swift ve uArm Swift Pro açık kaynak kodlu oluşlarıyla öne çıkıyor. Arduino uyumlu cihazlar dahili Bluetooth bağlantısı sunuyor. İhtiyaçlarınız doğrultusunda kodlayabileceğiniz bu robot kollar uArm Studio isimli bir program kullanıyor. Programda yer alan kodlama dili ise Blockly tabanlı. Oldukça basit olan Blockly küçük kutucukları sürükle bırak yöntemiyle kodlama yapmayı mümkün kılıyor. Anlayacağınız uArm Swift ve uArm Swift Pro çocuklar tarafından dahi rahatlıkla kodlanabilir.

Her iki robotik kol da 500 grama kadar ağırlık taşıyabiliyor. Ayrıca değiştirilebilir ucuyla farklı görevlere uyum sağlamayı da ihmal etmiyor. Biraz daha profesyonel bir model olan uArm Swift Pro çizim, lazer kesim gibi keskinlik isteyen işlerin altından rahatlıkla kalkabiliyor.

Çevrim dışı öğrenme modu olan robotik kolların öğrenmesini istediğiniz hareketi ise bir kere yapmanız yeterli. Sonrasında istediğiniz süre boyunca o hareketi yapmaya devam ediyor. Örneğin kahvenizi karıştırmasını istediğinizde ona bunu bir kere göstermeniz yeterli. Gerisini kendi başına halledebiliyor. El hareketleriyle de yönetebileceğiniz cihaz mobil uygulaması aracılığıyla da kontrol edilebiliyor.

Indiegogo üzerinde hedeflediği desteğe ulaşan uArm Swift ve uArm Swift Pro’yu hala bağış yaparak satın almak mümkün. 209 dolardan başlayan fiyatlarla satılan robotik kolların mayıs ayında kullanıcıyla buluşturulması planlanıyor.

VİDEO