reklamı kapat

POPÜLER

Yaşanan trafik kazasından sonra sürücüye değil, Apple’a dava açıldı

Ürettiği akıllı telefonlarla adından sıkça söz ettiren Apple şimdi tam olarak bağlantılı olmadığı bir trafik kazasından dolayı dava edildi.

Ünlü teknoloji firması şimdiye kadar çeşitli nedenlerden dolayı yasal işlemlerle uğraşmak zorunda kalmıştı ancak ilk defa bir insanın hatasından dolayı suçlanan taraf oluyor. Julio Ceja, Kaliforniya’da yaşanan trafik kazasından sonra mahkemeye başvurdu ve diğer aracın direksiyonunda olan kişiyi değil, Apple’ı suçladı. Ceja’nın avukatı açılan davada sürücünün dikkatinin kullandığı iPhone yüzünden dağıldığını ve kazanın da bu yüzden yaşandığını dile getirdi. Açılan davada en popüler akıllı telefonların satıcısı olan Apple’ın sayısı giderek artan trafik kazalarını önlemek için gerekli önlemleri almadığı ve ölümlerin artışına neden olduğu iddia ediliyor. Belgelerde Apple’ın 2014 yılından beri araç kullanırken telefonu kitleme teknolojisine sahip olduğu ancak bunu uygulamaya sokmadığı dile getiriliyor. Böylece kullanıcıların dikkatinin dağılmasından ve diğer sürücülerin hayatının tehlikeye atılmasından Apple sorumlu tutuluyor. Gerekli teknolojik donanıma sahip olana kadar iPhone’ların satışının durdurulması talep ediliyor.

Araç kullanırken telefon kullanmanın ne kadar tehlikeli olduğu şimdiye kadar defalarca dile getirildi. Kısa bir süre önce ünlü YouTuber izleyicileri “bilinçlendirmek” için alışılmışın dışında bir çalışma yaparak gündeme gelmişti. Allianz da yaptığı araştırmayla sürücülerin asıl düşmanının cep telefonları olduğunu ortaya koydu. Buna rağmen akıllı telefon kaynaklı trafik kazalarının sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Direkt olarak Apple’a açılan bu dava gidişatı değiştirebilir mi, bekleyip göreceğiz.