reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Qualcomm ve Apple arasında yaşanan dava sonuçlandı

Qualcomm, bilindiği üzere Apple’a patent ihlali sebebiyle dava açmıştı. Qualcomm’un Apple’a açtığı dava nihayet sonuca bağlandı.

San Diego’da görülen davada Güney Kaliforniya yerel mahkeme jürisi Apple’ın iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X modellerinde Qualcomm’a ait U.S. 8,838,949 ve U.S. 9,535,490 No’lu patentlerinin, Apple iPhone 8, 8 Plus ve X modellerinde de U.S. 8,633,936. No’lu patentinin izinsiz kullanıldığı kararına vardı. Qualcomm uğradığı maddi zarar için davanın başlangıç tarihi olan 6 Temmuz 2017’den dava sonuna kadar olan süreyi kapsayan 31 milyon dolar tazminat alacak. Sözkonusu tutar, her cihaz başına 1.41 dolarlık (yakaşık 7.7 TL) tazminata denk geliyor.

8.838.949 No’lu patent “Flaşsız Başlatma”, ayrı flaş hafıza kaplama alanlarını ve maliyetlerini saf dışı bırakırken telefonun açıldıktan hemen sonra hızlıca internete bağlanmasını sağlıyor. 9.535.490 No’lu patent,uygulama işlemcisi ve modem arasında trafik polisi işlevi görerek akıllı telefon uygulamalarının internetten veri alışverişini hızlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm’dan konu hakkında açıklama geldi

Qualcomm Technologies Genel Hukuk Danışmanı ve Başkan Yardımcısı Don Rosenberg konuyla ilgili “Oy birliğiyle alınan hüküm dünya çapında Apple’ın değerli teknolojilerimizi karşılığını vermeden kullanması üzerine açtığımız patent davalarında kazandığımız en yeni zafer oldu. Qualcomm’un icat ettiği teknolojiler Apple’ın pazara girmesine imkân veren ve bu kadar kısa sürede büyük başarı elde etmesini sağlayan teknolojiler. Bu üç patentle ilgili hüküm Qualcomm’un binlerce patentten oluşan değerli portfolyosunun sadece küçük bir parçasını temsil ediyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ilginç Xs Max modeline merhaba deyin