reklamı kapat

POPÜLER

Apple_Qualcomm

Apple ve Qualcomm arasında sular durulmuyor

Apple ve Qualcomm arasında sular durulmuyor. İdari Yargıç MaryJoan McNamara tarafından alınan ilk kararda, çip üreticisi Qualcomm’un patent ihlali başvurusu haklı bulundu.

Apple’ın bazı telefon modellerinin Çin’den ABD’ye ithal edilmesinin yasaklanması tavsiye edildi. Bununla birlikte ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu da, İdari Yargıç McNamara tarafından verilen kararı inceleyeceğini ve bu incelemenin akabinde bazı iPhone modellerinin ABD’ye ithalatının yasaklanıp yasaklanmayacağına karar vereceğini ifade etti.

Ticaret Komisyonu’nun, bu karardan sonra, Qualcomm’un Apple karşıtlığında yaptığı başka bir patent ihlali başvurusuyle ilgili olarak ise “Qualcomm’un iddiasının geçersiz olduğuna” dair hükümde bulunduğu belirtildi ve böylece iki ayrı patent ihlaline dair verilen kararda Qualcomm başvurularının bir tanesinde haklı bulunurken, bir diğerinde ise haksız bulunmuş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa bir süre önce davanın sonucu açıklanmıştı

San Diego’da görülen davada Güney Kaliforniya yerel mahkeme jürisi Apple’ın iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X modellerinde Qualcomm’a ait U.S. 8,838,949 ve U.S. 9,535,490 No’lu patentlerinin, Apple iPhone 8, 8 Plus ve X modellerinde de U.S. 8,633,936. No’lu patentinin izinsiz kullanıldığı kararına varmıştı. Qualcomm uğradığı maddi zarar için davanın başlangıç tarihi olan 6 Temmuz 2017’den dava sonuna kadar olan süreyi kapsayan 31 milyon dolar tazminat alacak. Sözkonusu tutar, her cihaz başına 1.41 dolarlık (yakaşık 7.7 TL) tazminata denk geliyor.

8.838.949 No’lu patent “Flaşsız Başlatma”, ayrı flaş hafıza kaplama alanlarını ve maliyetlerini saf dışı bırakırken telefonun açıldıktan hemen sonra hızlıca internete bağlanmasını sağlıyor. 9.535.490 No’lu patent,uygulama işlemcisi ve modem arasında trafik polisi işlevi görerek akıllı telefon uygulamalarının internetten veri alışverişini hızlandırıyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ilginç Xs Max modeline merhaba deyin