reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Qualcomm arasındaki gerilim tırmanıyor

Qualcomm ve Apple arasında bir süredir devam eden olaylarda sular durulmuyor. Geçen günlerde iPhone’u üreten fabrikaların tamamına dava açan Qualcomm, ödenmesi gereken paranın bir an önce verilmesi için şartları zorluyor. 

Bilindiği üzere Apple ve Qualcomm arasında doğrudan bir lisans anlaşması bulunmuyor. Fakat Qualcomm ve iPhone’u üreten firmalar bazı lisans sözleşmeleri imzalıyor. iPhone’u üreten firmalar arasında başta Foxconn olmak üzere Compal, Wistron ve Pegatron yer alıyor. Qualcomm bu firmaların sözleşmeye uymadıklarını ve kendilerinin hakkı olan telifi ödemediklerini belirtiyor. Bu ödemelerin gerçekleşmesi için mahkeme kararının çıkması için çaba sarfediliyor. Mahkeme kararı çıkartılarak dava süresince de ödemelerin yapılmaya devam edilmesi ve Qualcomm’un zarara uğratılmaması amaçlanıyor. Qualcomm’dan Don Rosenberg, yaptığı açıklamada haklı olduklarının anlaşılacağını ve davayı kazanacaklarından emin olduklarını ifade ediyor. Apple’ın bu teliflerin ödenmemesi için bahsi geçen şirketlere uyarıda bulunduğu da söylenenler arasında yer alıyor

Son dönemde Qualcomm’un başı davalarla dertte. Apple’ı kendi çiplerini kullanmaya zorladığı gerekçesiyle FTC tarafından davalık olan Qualcomm’u bir de Apple mahkemeye vermişti. Apple’ın dava sebebi ise Cupertinolu şirketin kullanmadığı patentler için bile para istenmesi ve normale göre çok daha fazla para talep edilmesi. Qualcomm kendisine açılan bu davalardan nasıl sıyrılacak ve açtığı karşı davayı kazanabilecek mi bunu hep birlikte göreceğiz.

İLGİLİ HABERLER