reklamı kapat

POPÜLER

Ekran görüntüsündeki tasarımı kaynak koduna dönüştüren yapay zeka [Video]

Bir yazılım geliştirilmeye başlandığında ilk olarak arayüzün yapımı tamamlanıyor ve sonrasında front end geliştirici bu arayüz üzerinde çalışarak arayüzün işlevsel hale gelmesini sağlıyor. Geliştirilen yapay zeka yazılımı ise arayüze uygun kodları otomatik olarak yazarak front end geliştiriciye olan ihtiyacı neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. 

Kopenhag’lı girişim  UIzard Technologies’in geliştirdiği sistem, yapay zeka sayesinde ekran görüntüsünüdeki arayüzü direkt olarak kaynak koduna dönüştürebiliyor. Pix2Code isimli bu yazılımın Android, iOS ve internet platformları için kod hazırlayabildiği ifade ediliyor. Manual programlamanın sonunu getireceği söylenen yazılımın yüzde 77 oranda doğru bir şekilde kod yazabildiği dile getiriliyor. Fakat gelecekte yazılımın daha fazla geliştirilerek yüzde 100’e yakın oranlarda doğrulukla kod oluşturabileceği düşünülüyor.

Ulzard yazılımın çalışma prensibiyle ilgili bazı açıklamalar yapmış durumda. Ayrıca yazılımın kaynak kodlarının bu yılın sonlarında GitHub üzerinden yayınlanması bekleniyor. Eğer proje ilginizi çektiyse ekibin GitHub sayfasına buradan ulaşabilir ve Pix2Code’un gelişim aşamalarıyla ilgili yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Heyecan verici projenin nasıl çalıştığını gösteren videoya haberin görseli üzerinden ulaşabilirsiniz. Son olarak eğer konuyla ilgili teknik detayları merak ediyorsanız yayınlanan akademik düzeydeki makaleye buradan göz atabilir ve projenin arkaplanında nasıl bir sistemin çalıştığıyla ilgili detayları görebilirsiniz.

YORUMLAR