reklamı kapat

POPÜLER

Grok

xAI, Grok-1.5 sonrasında Grok-1.5V sürümünü de duyurdu

 - Güncelleme: 13 Nisan 2024 20:18

Milyarder Elon Musk tarafından kurulan yapay zeka şirketi xAI, Grok-1.5 sonrasında Grok-1.5V sürümünü de duyurdu.

Grok-1 üstüne geliştirilen yeni sürüm Grok-1.5, ChatGPT ve benzeri yapay zeka sistemlerinin test edildiği altyapılarda ciddi bir ilerleme ortaya koymuştu. Yeni sürüm çıkış kapsamında yapılan açıklamaya göre özellikle kodlama ve matematiksel sorularda eskiye nazaran çok daha detaylı ve doğru sonuçlar verebiliyor. Birçok kalemde OpenAI imzalı GPT-4, Google imzalı Gemini Pro 1.5 ve Anthropic imzalı Claude 3 Opus kadar iyi olduğu belirtilen 1.5 sürümü, artık daha geniş bir işleme / analiz gücüne sahip. Bunun hemen üstüne çıkan Grok-1.5V sürümü (V= Vision) ise genel olarak sürpriz oldu. Bu sürümün farklı metin algılama ve işleme yanında görsel tarafa da odaklanıyor olması. Bu konuda xAI için bir ilke imza atan yetenekli 1.5V sürümü, metin yanında belgeleri, diyagramları, çizelgeleri, ekran görüntülerini ve fotoğrafları da işleyebiliyor. Bu sayede çok geniş bir kapsam ortaya koyan yeni sürüm, örneğin bir panoya çizilenlerin ya da yazılanları algılıyor ve onları Python koduna dönüştürebiliyor. Fotoğraftaki objeleri analiz ederek anlayabildiği de gösterilen yeni sürüm, yakında kullanıma açılacak ancak firma henüz bu konuda net bir tarih vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halen pazarın en iyisi olmayan ancak artık aşırı oranda geride kalmayan sistem, eğer kaçırdıysanız bundan önce açık kaynak hale getirilmesiyle ses getirmişti. Açık kaynak yapıya geçilmesiyle beraber geliştiriciler ve araştırmacılar, Grok sohbet robotuna güç veren mimariyi ya da altyapıyı artık kendi projelerinde ücretsiz olarak rahat şekilde kullanabilecek. Eğer çok hakim değilseniz Grok kişilerin karşılıklı sohbet edebileceği, sorularına cevap alabileceği bir üretken yapay zeka sistemi konumunda yer alıyor. Sohbet botu hakkında yaptığı açıklamada, “xAI olarak, insanlığa bilgi arayışında yardımcı olacak yapay zeka araçları yaratmak istiyoruz.” diyen xAI, sistemin Grok-1 adı verilen bir motor üzerine kurulduğunu belirtmişti.

“Sistem, soruları biraz esprili bir şekilde yanıtlamak için tasarlanmıştır ve asi bir çizgiye sahiptir. Bu nedenle mizahtan nefret ediyorsanız lütfen kullanmayın!” açıklamasını da yapan xAI şirketi sistemin, “Diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen tartışmalı soruları yanıtlayacağını” da aktarmıştı. Elon Musk ise yapay zekanın X’teki bilgilere / verilere gerçek zamanlı olarak erişim sağlayabildiğini ve bu sayede rakiplerinin bir adım önüne geçeceğini söylemişti. Bu konuda xAI’ın kendisi ise, “Grok’un benzersiz avantajı, X platformu aracılığıyla dünya hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olmasıdır.” demişti.

Elon Musk, xAI ve Grok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER