reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm şimdi de iPhone’u üreten firmalara dava açıyor

Bu yılın başlarında FTC, Qualcomm’a dava açmış ve Apple’ı kendi çiplerini kullanmaya zorladığı iddiasıyla Qualcomm’u tekel olmakla suçlamıştı. Daha sonrasında ise Apple benzer bir dava açmış ve Qualcomm’u zor durumda bırakmıştı. Şimdi ise Qualcomm, bu iddiaları çürütmek adına karşı davalar açıyor.

Geçen günlerde Qualcomm’un Apple’a dava açtığını sizlere aktarmıştık. Qualcomm bununla yetinmemiş olacak ki şimdi de Apple’ın iş ortaklarını hedef alıyor. Apple’ın iPhone üretimi için el sıkıştığı Foxconn, Compal, Wistron, ve Pegatron firmalarına dava açıldığı belirtiliyor. Qualcomm yaptığı duyuruyla birlikte bahsi geçen firmalara karşı davanın açıldığını doğruluyor.

Qualcomm’un üst düzey ismi Don Rosenberg, yaptığı açıklamada dava sürecinin başladığı için üzgün olduklarını fakat kendilerine başka bir seçenek kalmadığını ifade ediyor. Rosenberg yaptığı açıklamada her ne olursa olsun Apple’ın ve bahsi geçen diğer firmaların Qualcomm’a ait patentleri ihlal etmesine izin verilmeyeceğini dile getiriyor. Qualcomm’un teknolojilerinin uygun ve akla yatkın telif ücretleriyle kullanılabildiğine dikkat çeken Rosenberg, Apple’ın Qualcomm ile çalışabilmesi için bu ücretlerin ödenmesi gerektiğini belirtiyor. Apple’ın Qualcomm ile yaptığı anlaşmada bu ücretlerin kabul edildiği fakat sonradan sözlerme şartlarının çiğnendiği belirtiliyor. Apple ve Qualcomm arasındaki bu gerginliğin nasıl noktalanacağını hep birlikte göreceğiz.