reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Nokia’nın patent savaşı ortaklığa dönüştü

Apple’ın son aylarda başı patent davalarından kurtulmuyor. Bir süre öncesinde Qualcomm ile patent konusunda anlaşmazlığa düşen Apple, Qualcomm’a dava açmıştı. Sonrasında ise Qualcomm da buna karşı bir dava açmış ve bununla da yetinmeyerek iPhone’u üreten fabrikaları da davaya konu etmişti. 2016’nın sonlarında ise Nokia’nın Apple’a dava açtığı açıklanmıştı. Şimdi ise görünüşe göre iki şirket arasında buzlar eriyor.

Nokia açtığı davada Apple’ın bazı patentlerini ihlal ettiğini öne sürmüştü. Bu patentli teknolojilerin iPad ve iPhone’da izinsizce kullanıldığı belirtilmişti. Bazı patentler konusunda iki şirket anlaşmaya varmıştı ancak 32 patent bu anlaşmanın dışında kalmasına rağmen kullanılmıştı. İhlal edilen patentler arasında görüntü, arayüz, çipset ve video işleme teknolojileri de bulunuyordu.

Patent davasının nereye doğru gideceği merak edilirken ilginç bir gelişme yaşandı. Nokia, Apple ile yaptığı yeni anlaşmayla ağ odaklı hizmetler ve ürünler sağlayacağı sözünü verdi. Apple ise buna karşılık olarak Nokia’nın bazı cihazlarını Apple Store’larda satışa sunacak. Bu cihazların Withings’in sağlık odaklı cihazları olacağı söyleniyor. Hatta ileride bu iş birliğinin daha da gelişebileceği ve Nokia ile Apple’ın ortaklaşa sağlık cihazları geliştirebileceği ifade ediliyor. Teknoloji dünyasının iki önemli isminin ortaklıklarının hangi boyuta ulaşacağını merakla bekliyoruz.