reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Qualcomm arasındaki patent savaşında yeni perde

Apple ile Qualcomm arasında sular bir türlü durulmuyor. Patent ihlal davaları ile sık sık gündeme gelen iki teknoloji devi, bu sefer Snapdragon işlemcileri ilgilendiren bir patent konusuyla gündemde bulunuyor.

Geçtiğimiz ay Pekin Fikri Mülkiyet Mahkemesine başvuruda bulunan Qualcomm, rakibini kendi patentlerini ihlal ettiğini iddia ederek iPhone’ların Çin’de satışı ve üretiminin tamamen durdurulmasını istemişti. Teknoloji devini güç yönetimi, Force Touch ve iPhone ekranlarında kullanılan üç farklı teknoloji üzerinden vurmaya çalışan şirket, bu sefer benzer durumda kendisi bulunuyor. Reuters’de yer alan habere göre Qualcomm, Snapdragon işlemcilerde Apple‘ın en az sekiz patentini ihlal ediyor. Uzun yıllar önce satışa çıkan Snapdragon 800 ve 820 işlemcileri ilgilendiren bu patentler, enerji tasarrufu konusuna odaklanıyor. Masada işlemcilerin ihtiyaç duyduğunda daha az enerji tüketmesini ve telefonu uyanıp uyandırma işlemini daha hızlı yapmasını sağlayan sistemler bulunuyor.

Apple ile Qualcomm büyük bir rekabet içerisinde

Teknoloji devini bulduğu hemen her alanda sıkıştırmaya çalışan işlemci üreticisi, bu sefer kendisini olumsuz etkileyecek bir probleme karşı karşıya bulunuyor. Konunu nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmezken, iki şirketten de yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. Bu patentlerin mevcut Snapdragon işlemcilerde yer alıp almadığı bilinmezken, geri dönük davalar bazen geleceğe yönelik sonuçlar doğurabiliyor.