reklamı kapat

POPÜLER

Samsung
samsung
Samsung

Samsung’dan renk körü olanlara sevindiren haber

Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. Bu eksiklik sonucunda çeşitli renklerin çevresindeki renkler ayırt edilemez. Kırmızı, yeşil ve mavi renklerden bir ya da birden fazlasını ayırt edememeyle ortaya çıkan bozukluktur.

Advertisement

Samsung, renk körleri için hazırladığı SeeColors isimli uygulamayı tanıttı. Tüm QLED TV’ler ile uyumlu olan uygulama renk körlüğü rahatsızlığı bulunan kişilerin kendi göz kusurlarına tanı koymalarına imkan tanıyor.

Samsung Electronics Görsel Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hteongnam Kim, “Samsung olarak insanların günlük yaşamını teknoloji ve yenilikler yoluyla daha akıllı ve pratik hale getirmeye adanmış bir şirketiz. Son teknolojilerin ve ekranların yardımıyla kullanıcılara dünyanın en büyük optik güçlüklerinden birinin çözümünü sunan QLED TV SeeColors uygulaması bu misyonun en güzel ifadesidir” dedi.

SeeColors uygulaması sayesinde kullanıcılar, renk körlüğü sorunlarının tipini ve seviyesini tespit edip QLED TV ekranlarını tümüyle kendi durumlarına uygun bir şekilde yeniden ayarlayabiliyor. Samsung, renk körlüğü tanılamasında kolay, kesin bir yöntem sunmak üzere Profesör Klara Wenzel ile ortak bir çalışma yürüttü. Profesör Wenzel’in geliştirdiği C-Testi, renk körlüğü seviyesini tespit etmek için renk filtrelerinden ve matematik modellemeden yararlanan bir dijital tanılama yöntemi. C-Testinin SeeColors uygulamasına uyarlanması, herkesin dünyayı tam renginde görebilmesine imkân veren basit ve güçlü bir çözümle sonuçlandı.

Samsung’un renk körlüğü uygulaması nasıl indiriliyor?

Kullanıcılar SeeColors uygulamasını Smart TV Uygulama Mağazası’ndan indirilebiliyor. Ayrıca tanılama uygulamasını Google Play’den ve Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge ve S8 modelleri için Galaxy App mağazasından da edinebiliyorlar. Galaxy serisi akıllı telefonlar QLED TV’ye bağladığında TV’nin renk ayarları tanılama sonuçlarına göre otomatik olarak ayarlanıyor.