reklamı kapat

POPÜLER

Apple Qualcomm

Qualcomm’dan Apple iPhone X’un satışını durdurabilecek hamle

Apple ile Qualcomm sürekli olarak patent ihlal davalarıyla gündeme geliyor. Bugün ortaya çıkan konu ise iPhone X’u bile büyük tehlikeye atıyor.

Qualcomm, geçtiğimiz ay rakibinin kendi patentlerini ihlal ettiğini iddia ederek iPhone’ların Çin’de satışı ve üretiminin tamamen durdurulmasını istemişti. Bundan eli boş dönen firma, bugün şansını bir kez daha denemek için adım attı. Engadget’e yer alan habere göre Qualcomm bu sefer iPhone 7’den iPhone X’a kadar olan tüm modellerin satışını durdurmak istiyor. Bu modellerin kendisine ait 16 farklı patenti ihlal ettiğini belirten dev isim, bunlar arasında güç yönetimi, arayüz ve otomatik netleme sisteminin dahi yer aldığını söylüyor. Bu yeni dava hakkında Apple’dan bir açıklama gelmezken, ikilinin arası hiç düzelmeyecek gibi görünüyor. Reuters’de dün çıkan habere göreyse Qualcomm, Snapdragon işlemcilerde Apple‘ın en az sekiz patentini ihlal ediyor. Snapdragon 800 ve 820 işlemcileri ilgilendiren bu patentler, enerji tasarrufu konusuna odaklanıyor. Masada işlemcilerin ihtiyaç duyduğunda daha az enerji tüketmesini ve telefonu uyanıp uyandırma işlemini daha hızlı yapmasını sağlayan sistemler bulunuyor.

Apple ile Qualcomm savaşı hız kesmiyor

Birbirlerini buldukları her alanda sıkıştırmaya çalışan ikilinin hukuk departmanları sürekli olarak aktif görünüyor. Sektörün en büyükleri oldukları için işin ucunda milyar dolarlar dönüyor ve herkes birbirinden pay koparma peşinde koşuyor. Bakalım bu yeni olaydan bir sonuç çıkacak mı?