reklamı kapat

POPÜLER

Google yapay zeka e-screen protector

Google, ekranınıza bakan istenmeyen gözlerden telefonunuzu koruyabilir [Video]

Android ekosistemini kuran Google, bugün ilginç bir araç ile gündeme geldi. E-screen protector isimli bu araç, yapay zeka ile telefonunuzu istenmeyen gözlerden koruyabiliyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

Google araştırmacılarının elinde çıktığı belirtilen e-screen protector, yapay zeka temelinde çalışan bir sistem. İlk olarak Quartz tarafından keşfedilen araç, siz telefonuzla uğraşırken adeta arkanızı kolluyor. Bunu telefonların ön kamerasını kullanarak gerçekleştiren araç, yüz tanıma teknolojisini kullanarak telefonunuza bakan olup olmadığını söylüyor. Gösterilen demoda arka planda çalıştığı görülen sistem, oldukça da hızlı görev yapıyor. Örneğin bir mesaj yazarken çevrenizdekilerin yazdıklarınıza bakıp bakmadığını gösteren e-screen protector, henüz araştırma sürecinde bulunuyor.

Google yapay zeka

Google, e-screen protector ile yabancılara göz açtırmıyor

Ekranların büyümesiyle artık insanlar başka insanların telefonlarında neler yaptığını daha rahat görüyor. Bunu koruma üzere kurulan yapay zeka temelli sistem, telefonunuza bakan birisini gördüğü zaman kullandığınız uygulamayı kapatarak onu ekrana getiriyor. Telefona bakan kişi için oldukça şok edici duran bu durum, gerçekten çok ilginç görünüyor. Şu an ilerleyen Android sürümlerine entegre edilip edilmeyeceği bilinmeyen özellik, üçüncü parti uygulamalar tarafından yapılabilecek seviyede bulunuyor. Sistemin nasıl çalıştığını aşağıda video yardımıyla daha iyi görebilirsiniz. Böyle bir sisteme ihtiyaç duyuyor musunuz?

Video