reklamı kapat

POPÜLER

“Sürücülerin baş düşmanı cep telefonları”

Trafikte usta bir şoför de olsanız emniyetli bir sürüş deneyimi sadece sizin değil beraber ilerlediğiniz diğer şoförlerin de sorumluluğunda. Dikkat dağınıklığı ise güvenli sürüş deneyimini en çok sarsan şeylerden biri. Allianz‘ın yaptığı araştırmaya göre sürücülerin düşmanı ise cep telefonları.

Otomobillerin gelişimiyle araçlarda kullanılan bilgi, iletişim ve eğlence teknolojileri de gelişmeye ve değişmeye başladı. Bu teknolojilerle sayısı artan trafik kazaları arasındaki ilişkiyi araştıran Allianz’ın Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yaptığı “yol güvenliği araştırması” trafikte cep telefonu kullanımını işaret ediyor.

1.600 şoförle yapılan araştırmada son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının kaza sırasında cep telefonlarını kullandığı tespit edildi. Allianz’ın hazırladığı bu rapora göre her 10 ölümlü kazadan birinin sürüşle ilgili olmayan aktivitelerden kaynaklandığı görülüyor. Cep telefonları ve navigasyon sistemlerinin neden olduğu dikkatsizlik, alkolden daha büyük bir tehlike olarak algılanıyor. Ancak buna karşın araştırmaya göre sürücülerin yüzde 46’sı sürüş sırasında cep telefonu kullanıyor. Yüzde 74’ü ise araca entegre teknik cihazların dikkatlerini dağıttığını belirtiyor. Sürücülerin yüzde 15’i trafikteyken SMS yazıyor ve yüzde 24’ü akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. 24 yaş altı katılımcılar arasında bu oranın çok daha yüksek olduğu görülüyor. Bu yaş grubundaki katılımcıların yüzde 23’ü araba kullanırken mesaj yazıyor ve yüzde 27’si mesajlarını okuyor.

YORUMLAR