reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm

Tartışmalı Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm sahnesine Emilia Clarke yorumu

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile beraber Daenerys Targaryen’in aldığı karar hayranları ikiye bölmüşe benziyor.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Game of Thrones’un 8. sezonu hayranlar tarafından çok da iyi karşılanmıyor. 4. bölüm ile beraber dizi tarihinin en kötü IMDb puanına kavuşan seri, 5. bölümde de durumu toparlayabilmiş değil. Hayranların 6,9 puan verdiği 5. bölümde Daenerys Targaryen hikayesi “Deli Kraliçe” örgüsünü tam anlamıyla ekrana yansıtmış durumda. Kısaca hatırlatmak gerekirse Kral Toprakları’nı ele geçiren Daenerys ve ordusu savaşa devam ederken, Lannister askerleri kılıçlarını bıraktığında şehirden yükselen “Çanları çalın” çığlıklarından sonra savaş bir duraklama sürecine girmişti. Çanların çalmasıyla beraber Daenerys kazandığını anladığında işler bir anda değişti. Tüm mücadelesinin sonuna gelen Dany, kaybettikleri, yalnızlaşması, Jon Snow’un ihaneti gibi düşüncelerle Deli Kral II. Aerys’in yapamadığını yaparak Kral Toprakları’nı yerle bir etmeye karar verdi. İşte bu andan sonra başlayan yıkım, beraberinde tüm tartışmaları getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm kurtarıcıyı işgalciye dönüştürüyor

Buradaki detaylı incelememizde Daenerys Targaryen’in aldığı kararı ve bu karara ulaşana kadar geçtiği yolları kısaca özetlemiştik. Daenerys’in Deli Kraliçe’ye dönüşmesi 7,5 sezondur onu kurtarıcı olarak izleyenlerin gözünde çok da inandırıcı olmadı. Zira karakterin bu dönüşümü için ona 4-5 bölüm tanınmıştı. Çok tartışmalı olan bu sahneyi bir de Emilia Clarke ve dizinin yaratıcıları yorumladı.

Resmi YouTube kanalında yayınlanan Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm kamera arkası açıklamalarına baktığımızda, Emilia Clarke şu sözleri söylüyor: “Onu bu noktaya getiren tüm bu şeylerin üstüne yalnız kalması… Herkesin içinde ‘O çikolatalı keki geri bırakıp yoluma devam edeceğim’ diyen bir ses vardır. Ama her zaman bu ahlaki ikilemlere tamamıyla bağlı olamayız. Çikolatalı kek bir ahlaki ikilem demiyorum elbette dilediğiniz kadar kek yiyin. Demek istediğim kendinizle savaştığınız o şeyler.

Emilia Clarke’ın esasen özünde bizim incelemede de kaleme aldığımızdan çok farklı bir açıklama yapmıyor. Daenerys o yalnızlığı ve paranoyası ile baş başa kaldığında, Missandei’nin Dracarys sözlerinden de sonra belli ki Kral Toprakları’nı kurtulacak değil, “temizlenecek” bir yer olarak görüyor.

David Benioff ise aynı videoda “Günün sonunda o olduğu kişi, bir Targaryen. Tüm dizi boyunca ‘Benim olanı ateş ve kanla alacağım’ diyip durdu, bu bölümde de yaptı.” diyor.

Benioff’un bu yorumunu ise çok talihsiz buluyoruz. Tüm Targaryen’lerin deli ve vahşi olduğu iması gerçekten de kitabı okumadığına dair şüphelerimizi körüklüyor. Daenerys’in bu sözleri ise doğru, geçmişte de dile getirmişti. Ancak aynı zamanda geçmiş bölümlerde küllerin kraliçesi olmayacağını da dile getirmişti. Bu durumda Benioff sadece kitapları okumamakla kalmıyor kendi senaryosu konusunda da unutkanlığa tutuluyor gibi hissettik.

Daenerys Targaryen’in delirmesine gelince. Daha fazla vakit olsaydı şüphesiz izleyicilerin bu tepkisi ile karşılaşmak önlenebilirdi. İncelemede de söz ettiğimiz gibi, Daenerys’in acımasız bir tirana dönüşümünün kitapta da bir noktada gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Aile mottosu Fire&Blood olan Targaryenler şüphesiz diğer ailelere kıyasla “göz korkutucu” oluyor. Ejderhaları eğitip kullanabiliyor olmalarının da bunda etkisi büyük. Ancak “Ateş ve Kan” mottosu aynı şekilde “Tüm Targaryeler masumlara kan kusturuyor” gibi yansıtılınca sanki Targaryen olmanın ana kuralı “delirmekmiş” gibi anlaşılıyor. Kitaplarda Targaryenlerin deliliğinin biraz “şansa” bağlı olduğu kaydediliyor. Bu evrende, her Targaryen dünyaya geldiğinde Tanrıların havaya bir bozuk para atıp doğan çocuğun büyük bir lider mi deli mi olacağına karar verdiğine inanılıyor.

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm pek çok tartışmayı arkasında bırakırken şimdi tüm dikkatler ise final bölümüne kilitlenmiş durumda. Bakalım izleyicilerin finale yorumu ne olacak…

İlgili video

8. sezon 6. bölüm fragmanı