reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm için 3 büyük tahmin

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm ile seriye veda edecek. Son bölüm için geri sayıma başladığımız şu günlerde, hayranlar büyük final için üç tahmin üzerinde yoğunlaşıyor.

Advertisement

UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm ile macera artık sona eriyor. 2011’de hayatımıza bir kitap uyarlaması olarak giren, daha sonra kitapların bir türlü devam edememesi sebebiyle kendince bir şekilde hikayeyi ilerletmeye çalışan Game of Thrones’un televizyon ekranlarındaki hükümdarlığı da sona eriyor. 8. sezon hayranlarda beklediği coşkuyu yaratamasa da artık dizinin gidişatına göre yeni teoriler kasma konusunda hala hevesli olanlar bulunuyor. 5. bölüm incelemesine burada detaylı olarak yer verdiğimiz dizi Deli Kraliçe Daenerys Targaryen hikaye örgüsüne resmi olarak başlangıcı bu bölümde yaptı. Bununla beraber Dany’nin final bölümünde önünde daha zorlu bir yol bulunuyor. Çünkü teknik olarak Lekesizler ve özellikle Gri Solucan hariç tüm diyarın desteğini aldığı kararla kaybedecek gibi. Varys’in ölmeden önce bu bilgiyi “küçük istihbaratçılarına” yaydığı da düşünülünce Jon’un aslında tahtın esas varisi olduğunu tüm diyarın bilmemesi imkansız gibi. Bu durumda Dany’nin düşmanları hiç olmadığı kadar artacaktır. Peki Jorah Mormont’un canını verme pahasına koruduğu Daenerys Targaryen bu sorundan nasıl sıyrılacak? Hayranlar üç ana fikir üzerinde buluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm Dany ve Jon kapışması olacak

Daenerys Targaryen artık tüm ipleri kopararak Kral Toprakları’nı yakıp yıktığı için tamamen deli ve paranoyak kraliçe noktasında. Yanında ise güveneceği tek bir insan olmadığını hatırlatalım. Tyrion’ın bu sezon iki cümleyi bir araya getirememesini geçtik, aldığı kararlar ve verdiği akıllarla zaten Dany’nin güvenini sarsmıştı. Jon Snow, Sansa’ya gerçek kimliğini anlatarak Dany’nin gözünde ona ihanet etti. Jorah ve Missandei öldü. Şu an Dany’nin güvenebileceği tek kişi Gri Solucan. O da her ne kadar iyi bir asker olsa da iyi bir danışman mı emin değiliz.

Jon’un tüm bu olanlara tepkisinin ardından hayranlar Daenerys’in Jon’u da öldürtmeye çalışacağına ve bunda başarısız olacağına inanıyor. Ancak biz bu tahminden o kadar da emin değiliz. İkili arasındaki ilişki çok karmaşık ve fazla katmanlı. Gerçi dizi bunu sığlaştırmak için elinden geleni yaptı. Daenerys’in tahta oturduktan sonra Jon’a güvenmeyeceği kesin. Ancak onu öldürtmeye çalışır mı, bu bir soru işareti.
Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Arya ölümü getiriyor

Kral Toprakları’nda çekilen ve gereksiz uzun Arya sahnesi aslında oradaki insanlarla izleyicinin empati kurması için çekilmiş. Bunu biz söylemiyoruz, doğrudan dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss açıklıyor. Bu kovalamacanın ardından Arya nereden geldiği belli olmayan beyaz bir ata binerek yine nereye gittiği belli olmayacak şekilde uzaklaşıyor. Tüm bu karmaşa ve Melisandre’nin “Kahverengi, mavi ve yeşil gözlüleri öldüreceksin” sözü, hayranları Arya’nın Dany’i öldüreceğine ikna etmiş durumda. Daenerys’e öldürecek kadar yaklaşabilecek üç isimden birinin Arya olduğu düşünülünce bu olasılık o kadar da uzak görünmüyor. Böyle bitirilir mi emin değiliz ancak Arya’nın potansiyeli olduğu kesin.
Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Yedi Krallık’ın çöküşü

Yedi Krallık 5. bölüm ile beraber devasa bir savaş döneminden çıktı. Açıkçası hemen her hane bu koca savaş döneminde büyük yaralar aldı. Bazı aileler tamamen yok oldu, pek çok adam savaşırken öldü ve pek çok masum katledildi. Daenerys’in Kral Toprakları’nı neredeyse tamamen yıkması da ortada yönetilecek alan bırakmadı adeta. Korku ve baskı ile bir tiranlık kurmak istediğine karar veren Daenerys, insanlara kendini başka şekilde kabul ettiremeyeceğine ikna olmuştu.

Jon öte yandan “Deli Kraliçe”nin tahtta oturmasını istemeyecektir, ancak kendisinin de tahtı istediği söylenemez. Bu durumda kim bilir belki Dany ve Jon çarpışmasından sonra Jon Daenerys’i tahttan indirip, sırtını diyara dönüp Yedi Krallığı kendi haline bırakabilir. Bu durumda sürpriz bir ismin tahta çıkmasını seyredebiliriz. Öte yandan 5. bölümün ardından ne olursa olsun, tahta kim çıkarsa çıksın, ortada huzurlu, yönetilebilir ve yaşanabilir bir “Yedi Krallık” kalmadığını söyleyelim. Bu zaman diliminde insanların toparlanması en az iki nesil geçişi gerektirecektir.

Dizinin final bölümü 19 Mayıs’ı 20 Mayıs’a bağlayan gece Türkiye saati ile sabaha karşı 04:00’da yayınlanacak.

İlgili video

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm fragmanı