reklamı kapat

POPÜLER

Saatte 290 kilometre hıza ulaşabilen, dünyanın en hızlı drone’u [Video]

Drone dendiğinde akla ilk olarak drone aracılığıyla çekilen fotoğraf ve videolar geliyor. Ayrıca son zamanlarda drone’larla ilgili olarak bazı farklı çalışmalar da bulunuyor. Taşımacılık, arama-kurtarma ve drone avcılığı gibi birçok alanda drone’ların adını duyuyoruz. Fakat bunların dışında eğlence alanında da bu hava araçları kullanılıyor. Uzun bir süredir drone yarışları düzenleniyor ve bu yarışlar büyük çekişmelere sahne oluyor. Bu yarışları düzenleyen Drone Racing League’in geliştirdiği drone, yüksek hızıyla Guiness rekorlar kitabında yerini aldı. 

DRL RacerX adı verilen drone, daha önce hız rekorunu elinde bulunduran Racer3 modelini geçerek yeni bir rekora imza attı. Bir grup mühendis tarafından geliştirilen drone’un bu kadar yüksek hıza çıkmasının sağlanması için 4 adet elektrik motoru kullanılıyor. Bu motorların her biri saniyede 46 bin dönüş sağlıyor. Böylesine güçlü bir canavara güç vermesi için iki adet 1.300 mAh’lik pilin kullanıldığı drone’un toplam ağırlığının 800 gram olduğu belirtiliyor. Cihazın erken prototiplerinde drone’un maksimum hıza ulaştığında alev aldığı ancak daha sonrasında bu sorununun üstesinden gelindiği ifade ediliyor.

Haberin görselindeki video, drone’un 290 kilometre hızla yol aldığı görülüyor. Fakat rekorlar kitabına giren denemenin bu olmadığı ifade ediliyor. Drone’un rekorlar kitabına girdiğindeki hızının 260 kilometre olduğu belirtiliyor.