reklamı kapat

POPÜLER

DJI Avata

Yeni FPV drone modeli DJI Avata tanıtıldı [Video]

 - Güncelleme: 25 Ağustos 2022 16:26

Dünyanın en büyük drone üreticilerinden DJI, uzun süredir gündemde olan DJI Avata isimli drone modelini resmen tanıttı.

DJI Avata FPV sınıfında yer alıyor. Bu model özelinde öncelikle şunu aktaralım. Firmanın geçtiğimiz yıl en çok ses getiren drone modeli detaylarına burada yer verdiğimiz FPV olmuştu. Karşımıza resmen çıkarılan Avata da FPV sınıfında yer alıyor. FPV drone modelleri, normal drone’lardan farklı olarak çok daha yüksek bir hareket / uçuş kabiliyetine özel olarak geliştiriliyorlar. Takla atabilen, yüksek hıza çıkabilen ve genelde VR başlıklar ile birinci derece görüş açısıyla kullanılan bu drone’lar, yarış etkinliklerinin de merkezinde yer alıyor.

Bu bağlamda dikkat çeken Avata, zorlu şartlara ve darbelere dayanıklı bir gövde üzerine kuruluyor. Özellikle pervanelerini iyi şekilde koruyan drone, 410 gram ağırlığına sahip. Maksimumda 97 km/s gibi fazlasıyla yeterli bir hıza çıkabilen drone, 5 bin metre yükseğe ulaşabiliyor ve 2.420 mAh’lık değiştirilebilir piliyle 18 dakika boyunca havada kalabiliyor. Drone, DJI Motion Controller isimli ufak joystick kullanılarak el hareketleriyle de yönetilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bünyesindeki görüntü sabitleme özellikli 48 megapiksellik kamera (1/1.7 inç CMOS – F2.8 diyafram) donanımıyla 4K 60 fps video çekebilen DJI Avata, DJI’ın diğer modelleri gibi çarpışmaları önleyen özel sensör sistemlerini de bünyesinde taşıyor. Dahili olarak 20 GB depolaması bulunan ve microSD üzerinden 256 GB depolama desteği sunan ürün, yurt dışında 629 dolarlık bir fiyata sahip olacak ve iki farklı “combo” paketi ile de pazara sunulacak. Bu 1.168 ve 1.388 dolarlık paketlerde FPV gözlüğü ve fazlası yer alıyor.

Bu arada kısa süre önce GoPro da FPV tarafıyla alakalı bir adım atmıştı. Firma özel FPV drone modelleri için burada detaylandırdığımız özel kamera modelini tanıtmıştı.

Ufak boyutlu DJI Avata için çekilen ilk video incelemelerden:


DJI Avata yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

İLGİLİ HABERLER