reklamı kapat

POPÜLER

DJI Avata

Yeni FPV drone modeli DJI Avata 2 sızdırıldı

 - Güncelleme: 28 Mart 2024 16:55

Dünyanın en büyük drone üreticilerinden DJI, dikkat çekmeyi başardığı DJI Avata sonrasında DJI Avata 2 ile karşımıza çıkacak.

X üzerinde yayınlanan aşağıdaki gibi birden fazla video ile sızdırılan DJI Avata 2, nisan ayında resmi olarak görücüye çıkarılacak. Yerini alacağı modelden biraz daha ufak olan ve tasarımı iyileştirilen yeni FPV drone, söylendiği kadarıyla 4K video ve 48 megapiksel fotoğraflar çekebilen bir 1/1.3-inç CMOS sensör üzerine kuruluyor, üst seviye görüntü sabitleme yapabiliyor ve biraz daha sessiz çalışıyor. Ağırlığının ilk modelden 48 gram kadar daha yüksek olacağı söylenen drone, kazalara karşı artık hem önünde hem de arkasında sensörler taşıyor. Mevcut model DJI Avata ise tekrardan üzerinden geçmek adına FPV sınıfında yer alan iddialı bir seçenek. FPV drone modelleri, normal drone’lardan farklı olarak çok daha yüksek bir hareket / uçuş kabiliyetine özel olarak geliştiriliyorlar. Takla atabilen, yüksek hıza çıkabilen ve genelde VR başlıklar ile birinci derece görüş açısıyla kullanılan bu drone’lar, yarış etkinliklerinin de merkezinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu bağlamda dikkat çeken Avata, zorlu şartlara ve darbelere dayanıklı bir gövde üzerine kuruluyor. Özellikle pervanelerini iyi şekilde koruyan drone, 410 gram ağırlığına sahip. Maksimumda 97 km/s gibi fazlasıyla yeterli bir hıza çıkabilen drone, 5 bin metre yükseğe ulaşabiliyor ve 2.420 mAh’lık değiştirilebilir piliyle 18 dakika boyunca havada kalabiliyor. 

Drone, DJI Motion Controller isimli ufak joystick kullanılarak el hareketleriyle de yönetilebiliyor. Bünyesindeki görüntü sabitleme özellikli 48 megapiksellik kamera (1/1.7 inç CMOS – F2.8 diyafram) donanımıyla 4K 60 fps video çekebilen DJI Avata, DJI’ın diğer modelleri gibi çarpışmaları önleyen özel sensör sistemlerini de bünyesinde taşıyor. Dahili olarak 20 GB depolaması bulunan ve microSD üzerinden 256 GB depolama desteği sunan ürün, yurt dışında 629 dolarlık bir fiyata sahip ve iki farklı “combo” paketi ile de pazara sunuldu. Bu 1.168 ve 1.388 dolarlık paketlerde FPV gözlüğü ve fazlası yer alıyor.

DJI Avata 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın