reklamı kapat

POPÜLER

YouTube Shorts LOG Tasarım

YouTube platformundaki “Shorts” içerikler önemli bir gelir kaynağı olmaya başladı

 - Güncelleme: 29 Mart 2024 09:35

Bugün firma tarafından yapılan paylaşıma göre YouTube platformundaki “Shorts” içerikler önemli bir gelir kaynağı olmaya başladı.

YouTube Shorts içerikleri 1 Şubat 2023 itibarıyla YouTube İş Ortağı Programı’nın bir parçası halini almıştı. Bu adım sonrasında çok sayıda içerik üretici Shorts içeriklere ağırlık verdi, bunun etkisiyle gelinen son noktada ise İş Ortağı Programı’ndaki kanalların dörtte birinden fazlasının artık Shorts videolardan para kazandığını duyuruldu. Aktarıldığı kadarıyla YouTube’un bu programında 3 milyondan fazla içerik üretici yer alıyor, bu bağlamda yaklaşık 750 bin içerik üreticinin Shorts üzerinden para kazanmaya başladığı belirtiliyor. TikTok etkisiyle doğan Shorts içerikler resmi verilere göre giderek daha popüler hale geliyor. YouTube’a yüklenen Shorts’ların sayısı firmaya göre tam yüzde 50 oranında arttı, Shorts içerikler şu anda günlük ortalama 70 milyardan fazla görüntüleme alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Shorts merkezli para kazanma altyapısı hakkında bir açıklama yapan şirket şunu aktarmıştı: “YouTube’dan para kazanmaya devam etmek için yeni YouTube İş Ortağı Programı şartlarının 10 Temmuz 2023‘e kadar kabul edilmesi gerekiyor. İş ortakları 1 Şubat 2023’te (veya yeni şartları kabul ettikleri tarihte) Shorts reklam geliri kazanmaya başlayabilmek için yeni şartları kabul etmelidir.” Google’ın açıklamasında da belirtildiği üzere Shorts’lar üzerinden gelir elde etmek isteyenlerin yeni YouTube İş Ortağı Programı şartlarını kabul etmesi gerekiyor. Süreç hakkında firma ekstra olarak şunları da açıklıyor:

Shorts reklam geliri paylaşımı 1 Şubat 2023’te başlayacaktır. Para kazanan iş ortakları, Shorts görüntülemelerinden reklam geliri kazanmaya başlamak için Temel Şartlar ile Shorts Para Kazanma Modülü’nü kabul etmelidir. Aksi takdirde Shorts Akışı reklamlarından para kazanamazlar. Shorts Para Kazanma Modülü kabul edilmeden önce tahakkuk eden Shorts görüntülemeleri, Shorts reklam geliri paylaşımı için uygun değildir.

Shorts Para Kazanma Modülü sayesinde kanalınız, Shorts Akışı’ndaki videolar arasında görüntülenen reklamlardan elde edilen geliri paylaşabilir. Bu modülü kabul ettiğinizde, 1 Şubat 2023’ten itibaren, uygun Shorts görüntülemelerinizdeki Shorts Akışı reklamlarından ve YouTube Premium gelirinden kazanç elde edersiniz. Modülü 1 Şubat 2023’ten sonra kabul ederseniz Shorts reklam geliri paylaşımı kabul ettiğiniz tarihte tahakkuk etmeye başlar. Reklam geliri paylaşımının Shorts’ta nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için YouTube Shorts para kazanma politikalarımızı inceleyin.”

YouTube Shorts üzerinden para kazanma yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER