reklamı kapat

POPÜLER

Saatte 19 km koşabilen iki ayaklı robot [Video]

Robot teknolojisinde koşan robotlar dönemine resmen girdik. Institute for Human and Machine Cognition (IHMC) koşu bandında saatte 19 km koşabilen robotunu ortaya çıkardı. Saklanabilirsiniz belki ama kaçabilir misiniz artık o kadar emin değiliz.

IHMC’nin geliştirdiği Planar Elliptical Runner isimli iki bacaklı koşucu robot 2008 yapımı yaşam simülasyonu Spore’da yaratabileceğiniz canlıları andırıyor. Koşarken zemine uygulaması gereken basıncı ayarlayabilen robot iki bacağıyla koşu bandında saatte 19 km hızla koşabiliyor. Ancak şimdilik dengede durmak için sağdan ve soldan iki plakanın desteğine ihtiyaç duyuyor. Oldukça kompakt boyutlara sahip olan robotun üstünde de robotu tutmak için bir tutacak yer alıyor. Bu sayede robotu üstten tutarak gerçek asfaltta da koşu denemeleri yapmak mümkün oluyor.

Robot, bacaklarını çalıştıran bir adet motordan oluşuyor. Tamamen döngüsel hareket eden robotta herhangi bir donanım veya sensör yer almıyor. Robotun motor gücü uzaktan değiştirilebiliyor. Hızlı koşturabileceğiniz Planar Elliptical Runner’ın aynı şekilde hızını düşürüp yavaşlatabilirsiniz. Bunun için motor gücünü azaltmak yeterli. Üzerinde çalışmalar devam eden robot koşucu için 2016-2017 arasıda yapılan testler kısa bir video ile paylaşıldı. İlk testlerin oldukça umut vadedici olduğunu belirten ekip, konseptin sınırlarını genişletebilmek adına da çalışmalarını sürdürüyor.