reklamı kapat

POPÜLER

Wankel ve elektrik motorunun ortaklığıyla 482 kilometre menzil: Furion M1 [Video]

Özellikle Mazda modelleriyle akıllarımızda yer edinen Wankel motor ve elektrik motorunun bir arada kullanıldığı M1 gerçeğe dönüşmeyi bekliyor.

Tamamen elektrikli motorlara geçiş sürecinde hayati önem taşıyan hibrit motorlar, Toyota başta olmak üzere birçok üretici tarafından artık bugünün teknolojisi olarak yerini alıyor. İçten yanmalı benzinli motor ve elektrik motorunun kombinasyonu sonucu meydana gelen hibrit modeller özellikle şehir içi kullanımlarda hem cep hem de çevre dostu kimliğinde. Bu teknolojinin motosiklet ayağındaysa daha çok tamamen elektrikli modelleri görüyoruz. Fransa merkezli Furion Motorcycles ekibinin hayata geçirdiği konsept proje motosiklet cephesine hibrit motoru getirirken bunu dünyanın en karakteristik motorlarından birisi olan Wankel ile yaparak fark yaratıyor.


Baktığımız zaman Wankel motorların daha çok Mazda modellerinde karşımıza çıktığını görürüz. Mazda cephesinde özellikle RX-8 ile birlikte üst noktasını gören bu motor 1,3 litrelik küçük hacmine rağmen 228 beygire kadar güç değeri vadederek farkını ortaya koyuyor. 1951 yılında Felix Wankel tarafından geliştirilen motorun Mazda ile olan yolu 1961 yılında kesişiyor ve üç yıllık bir süresinin ardından Wankel motorunu Mazda’nın NSU Spider modelinde yollarda görmeye başlıyoruz. Yer yer motosikletlerde de kullanılan Wankel motorunun belirli bir çıtayı geçememesinin nedenleriyse hacmine rağmen sahip olduğu tüketim değeri ve kısa ömürlü olması olarak gösteriliyor. Günümüzde Mazda’nın RX-VISION konseptinin ardından tekrar geliştirme aşamasında olduğunu bildiğimiz motorun aynı zamanda hibrit entegrasyonuyla da Mazda modellerinde sunulabileceği ifade ediliyor.


Furion Motorcycles ekibinin Mazda’dan önce davranıp motosikletlerine getirdiği konsept projesinde elektrik ve Wankel’in ne gibi değerlerle sunulabileceğine tanık oluyoruz. Çift rotorlu Wankel ve 40 kW‘lık elektrik motor kombinasyonunun kullanıldığı Furion M1 toplamda 180 beygir güç ve 205 Nm tork değerlerine sahip. Bu gücü 6 ileri şanzımanla yere aktaran motorun tüm sistemi toplamda 209 kilogram ağırlığında. 16 litrelik benzin deposu tam dolu iken göstergesinde 400 kilometre menzil gösteren M1 elektrik modunun da dahil olmasıyla birlikte 482 kilometreye kadar sürüş mesafesi sunabiliyor. Konsept aşamasında olan projenin yeterli desteği aldığında hayata geçirilmesi planlanıyor.