reklamı kapat

POPÜLER

50 yıllık yol arkadaşlığı: Mazda ve Wankel motorunun en özel modelleri [Video]

Mazda, 50. yılı geride bıraktığı Wankel motorunu geliştirmeye devam ederken bir yandan da yıl dönümünü özel bir video ile kutlamayı ihmal etmedi.

Otomobil dünyasında her üreticiye bir kimlik kazandıran özellik olduğunu sık sık dile getiriyoruz. Bu kriteri Mazda cephesinden değerlendirdiğimizde herkeste olduğu gibi aklımıza ilk olarak rotary motor geliyor. Aynı zamanda patent sahibinin de adını taşıyan Wankel motoru olarak bilinen bu motorun tarihçesine baktığımızda Felix Wankel tarafından 1929 yılında tamamen hazır hale getirdiğini görebiliriz. Geleneksellerden farklı olarak tek oval blok içinde dönen bir rotorun (değişken) işleyişi sağladığı bu motorla ilgili üstesinden gelinemeyen en kronik sorun uzun ömürlü olamayışı olarak bilinir. Mazda tarihine 1967 yılında giren Wankel motoru bugün itibarıyla 50 yıllık bir mirası geride bırakarak çalkantılı yoluna devam etmeye çalışıyor.


NSU Spider modelinin ardından 30 Mayıs 1967 yılında Cosmo Sport 110S ile Wankel motorlu seri üretim ilk otomobili karşımıza çıkartan Mazda bu motora sahip 787B modeli ile Le Mans gibi 24 saat süren yüksek prestijli bir yarışı kazanmayı başarmıştı. Dayanıksız olarak nitelendirilen bir motorla dünyanın en prestijli ve zorlu yarışlarından birisini kazanmayı başaran Mazda’nın Wankel motoruna kazandırdığı ünü görmesi içinse RX ailesini piyasaya sunması gerecekti. RX-7 ve RX-8 ile birlikte zirvesini yaşayan Wankel ve Mazda ikilisi RX-8’in ardından uzun bir süredir sessizliğini koruyor. 2015 yılında RX Vision konseptiyle tekrar duyguları ateşleyen Mazda bu motora olan bağlılığını ve inancını kaybetmediğini her fırsatta vurgulamaya devam etti. Los Angeles Otomobil Fuarı 2016 kapsamında Mazda AR-GE sorumlusu Kiyoshi Fujiwara Wankel motorun üretiminin durdurulduğu iddialarına; “Benim sözlüğümde, bu motorun geliştirmesinin durdurulmasıyla ilgili bir bölüm yer almıyor.” yanıtı meraklılarının ümitlerini halen canlı tutmasına vesile oldu. Tarihine yeni bir Wankel motoru eklemek için hummalı şekilde çalışan ve yol arkadaşına olan 50 yıllık bağlılığını göstermeye devam eden Mazda, yıl dönümünü de yapılacak daha çok iş var mesajıyla kutlamayı ihmal etmiyor.

VİDEO