reklamı kapat

POPÜLER

Dizüstü bilgisayarların parmak izi okuyucusu ne kadar güvenli? [Video]

Yalnızca akıllı telefonlarda değil dizüstü bilgisayarların büyük bir bölümünde de artık parmak izi okuyucuyla karşılaşıyoruz. Bu sayede bilgisayarı açmak için parmağımızı okutmak yeterli oluyor. Bu zamana kadar bilgisayarlarda kullanılan parmak izi okuyucuların yüksek güvenlik sağladığını düşünüyorduk ancak ünlü güvenlik sensörleri üreticisi Synaptics’in yaptığı açıklamalara bakılıırsa durum pek öyle değil.

Synaptics’in açıklamasına göre bazı üreticiler maliyeti azaltmak için bilgisayarlar için geliştirilen parmak izi okuyucularını kullanmak yerine akıllı telefonlar için geliştirilen okuyucuları kullanıyor. Akıllı telefonlarda yer alan sensörler genelde parmak izini şifreli olarak saklamıyor ve bu durum bilgisayarlarda büyük bir güvenlik açığı oluşmasına neden oluyor. Şifrelenmemiş şekilde saklanan parmak izleri diğer bir bilgisayar tarafından kolaylıkla ele geçirilebiliyor ve bilgisayara izinsiz erişim sağlanması mümkün oluyor.

Yayınlanan videoda bilgisayarların parmak izi okuyucusunun ne kadar kolay kandırılabildiği görülüyor. Bilgisayara parmak iziyle giriş yapılırken bir diğer bilgisayar bluetooth aracılığıyla bu parmak izini kopyalayabiliyor. Sonrasında diğer bilgisayar kilitli durumda olsa bile parmak izinin kopyasını alan bilgisayar sayesinde istendiği zaman uzaktan bilgisayarın kilidi açılabiliyor. Synaptics şifreli koruma sağlayan bir teknoloji geliştirdiğini belirtse de piyasada mevcut cihazların büyük bir bölümünün tehlikede olduğu belirtiliyor. Parmak izi okuyucuların nasıl kolaylıkla geçilebildiğini gösteren videoya haberin görselinden ulaşabilirsiniz.