reklamı kapat

POPÜLER

Mazda RX-8’in 375 beygirlik ralli versiyonuyla adrenalin dolu bir performansa konuk olun [Video]

Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen etapta Wankel motorunun karakteristik sesi ve aracın sürüş dinamikleri parmak ısırtıyor.

Mazda’nın uzun bir süredir geliştirmek ve açıklarını kapatmak için çalıştığı yeni nesil Wankel ile birlikte sunacağı RX-9‘un dönüşünün konuşulduğu şu günlerde dikkatlerimiz pür dikkat bu süreçte atılacak yeni adımın ne zaman olacağıyla ilgili dedikodulara çevrildi. Japonya merkezli kaynaklardan sizlerle paylaştığımız ilk detaylarda ekim ayında düzenlenecek olan Tokyo Otomobil Fuarı‘nda tanıtılacağı söylenen yeni Rx modeliyle ilgili heyecanımız artmışken, Wankel motorunun sokaklardaki son temsilcisi olan Rx-8‘in motor sporları için geliştirilmiş özel versiyonu ister istemez radarımıza takıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spoyler başta olmak üzere ralli için özel gövde eklentilerine sahip olan bu Rx-8’in motoru da dönüşüm kapsamından fazlasıyla nasibini almış. Fabrika çıkışında 1.3 litre hacimli motora rağmen yaklaşık 230 beygir güç değerine sahip olan Rx-8’in bu örneğinde, karşımıza üç rotorlu bir Wankel motor örneği çıkıyor. Yapılan ekleme ve değişimlerle 375 beygir güç değerine sahip bir ralli otomobili haline dönüştürülen Rx-8, motor sesiyle de ayrı bir karakter ortaya koyuyor. Sözü fazla uzatmadan sizleri adrenalin dolu bir ralli deneyimiyle baş başa bırakalım ilgili videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz