reklamı kapat

POPÜLER

Mazda RX-7

Mazda RX-7 geri dönüşü için heyecanlandıran tasarım

Bağımsız bir tasarımcı tarafından gerçekleştirilen Mazda RX-7 konsept projesi, klasik versiyona olan benzer hatlarıyla meraklılarının ilgisini çekecek.

Mazda RX-7, 70’lerin sonundan 2000’lerin başlangıcına kadar uzanan üretim macerası sürecinde tarihin kült modellerinden birisi olmayı başardı. Yerini bıraktığı RX-8‘de de benzer niteliklerde seyreden bu bu dinamiklerin iki temel noktası vardı. Markasının artık imzası haline gelmiş Wankel motor ile kullanıcılar bambaşka bir deneyim sunan modellerin tasarım karakterleri de onları unutulmazlar arasına almamıza neden oldu. Nitekim Mazda bugün bile geleneklerine sahip çıkarak Wankel motoru elektrik geleceğinin bir parçası olarak geri döndürmeyi başardı. Yeni bir RX modeli içinse hala beklemedeyiz. Bağımsız tasarımcı Enoch Gabriel Gonzales tarafından geliştirilen bu proje ise, RX-7’nin günümüz modern hatlarıyla nasıl görüneceğini ortaya koyuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda RX-7 tasarımı geleneklerine sadık çizgiler sergiliyor

Proje hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan birisi klasik hatlarla birlikte 2015 yılında sergilenen RX-Vision konseptinden de pek çok noktasıyla ilham barındırması. Özellikle kara bölümdeki LED far tasarımına baktığımızda Hızlı ve Öfkelie’den de anımsadığımız ikinci jenerasyonu çok net şekilde görebiliyoruz. Ön tarafta ise Mazda’nın güncel modellerinde kullandığı LED tasarımı ve ızgaraya doğru alçalan bir kaput yapısı dikkat çekiyor. Günümüz itibarıyla ilk elektrikli modeli MX-30’u da karşımıza çıkaran Mazda’dan önümüzdeki süreçte yeni bir RX modeli beklentimiz devam ediyor.

İlginizi çekebilir

MX-30