reklamı kapat

POPÜLER

Mazda MX-30 elektrikli otomobil
Mazda MX-30 elektrikli otomobil
Mazda MX-30 elektrikli otomobil

Mazda MX-30 elektrikli otomobil neden çok ufak pile sahip?

Büyük otomobil üreticilerinden Mazda, ilk tamamen elektrikli otomobili modeli Mazda MX-30 içerisinde neden çok ufak pil paketi kullanıyor?

Şık tasarımlı Mazda MX-30, biliyorsunuz bünyesinde 35,5 kWh’lık bir pil paketi taşıyor ve bununla 200 kilometre menzil sunuyor. 35,5 kWh pil paketi, rakiplerin oldukça gerisinde yer alıyor ve bu açıdan büyük eleştiriler yapılıyor. Karşılaştırmak adına BMW i3’te 42,2 kWh,  Chevy Bolt modelinde 60 kWh, Nissan Leaf modelinde 62 kWh, Hyundai Kona, Kia Soul ve Niro modellerinde ise 64 kWh pil paketleri yer alıyor. Tesla Model serisinde ise daha da büyük piller sunulurken, Mazda’nın bu hamlesi şaşırtıcı görünüyor. Elbette MX-30’dan daha ufak pile sahip modeller de bulunuyor ancak Mazda özelinde bu tercihin arkasında tam olarak ne yer alıyor? Mazda’nın Avrupa Ar-Ge şefi Christian Schultze, çığır açan bir menzil sunmak yerine MX-30’un genel olarak karbon ayak izini en aza indirmeye öncelik verdiklerini belirtiyor.

Biliyorsunuz elektrik üretim şeklimiz ve lityum-iyon pillerin üretim süreci, Mazda MX-30 gibi elektrikli otomobilleri “yüzde 100” çevreci yapmıyor. Mazda’nın, MX-30’un pil paketini oluşturmak, şarj etmek ve en sonunda değiştirmek için gereken enerjiyi hesapladığı ve dizel Mazda3’ten daha fazla çevresel etkiye sahip olmayacak 35,5 kWh’lik bir birimde karar kılındığı açıklanıyor. Bir elektrikli otomobilin normalde çok düşünülmeyen çevresel etkisinin bu şekilde hesaplanması menzil açısından kötü olsa da çevre için çok hayati görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda MX-30 tasarımsal olarak beğeni topluyor

İlk teslimatlarının 2021 içerisinde yapılması beklenen MX-30’un Almanya’da yaklaşık 34 bin euro seviyesinde satışa sunulacağı aktarılıyor. Şimdilik aracın prototipi versiyonunda bir adet elektrik motoru kullanan marka, bu ünitenin yaklaşık 140 beygir güç ve 265 Nm civarında da bir tork ürettiğini açıklıyor.

İlginizi Çekebilir

Volkswagen robotlu şarj istasyonu

İLGİLİ HABERLER