reklamı kapat

POPÜLER

Yeni ehliyet

Sürücülerin dikkatine; yeni ehliyet tipi hakkında önemli açıklama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nden yapılan son açıklamalar ile yeni ehliyet tipleri hakkında önemli bir bilgilendirme.

Eski tip ehliyetler yerini yavaş yavaş yeni tip ehliyetlere bırakıyor. Normalde 2020’nin sonuna kadar olan yeni tip ehliyetlere geçiş süreci bakanlık tarafından uzatıldı. Sürücülerin sürenin uzatılması talebini geri çevirmeyen bakanlık 2 senelik bir öteleme sağlandı.Verilen karar çoğu sürücü tarafından olumlu karşılanırken, yeni tip ehliyet başvurularını ilk çıktığı zamanda yapan sürücüler ise durumdan şikayetçi oldu. Bildiğiniz gibi yeni ehliyetler belirli bir süre sonra yenileme gerektiriyor. Eğer ehliyetiniz yoksa ve çıkarmak istiyorsanız, aşağıdaki listeyi gözden geçirmenizde fayda var. Aynı listenin yenileme,kayıp ve çalıntı için de geçerli olduğunu hatırlatalım.

  1. Nüfus Cüzdanı (Yeni Tip Kimlik Kartı) yada Pasaport
  2. Varsa eski sürücü belgesi
  3. 2 biyometrik fotoğraf
  4. Son 6 ay içerisinde çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu
  5. Sürücü belgesi değerli kâğıt ücreti, harç bedeli ve vakıf payı makbuzları
  6. Sicil kaydı
  7. Kan grubunu belgesi yada beyanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni ehliyet almak için 2 seneniz daha var

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün açıklamaları şu şekilde; “01.01.2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmesi sürecinde vatandaşlarımızın başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla; Eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31.12.2022’ye kadar uzatılmıştır.” 

İlginizi çekebilir

Kona Electric tanıtımı