reklamı kapat

POPÜLER

Dönüşün işaretleri güçleniyor; Wankel motora sahip Mazda RX-9 için tarih kesinleşti mi?

Uzak Doğu merkezli kaynaklarda ortaya atılan yeni iddialar, yeni canavar için çok fazla beklememiz gerekmediğine işaret ediyor.

RX Vision konseptinin ardından Wankel motora sahip yeni bir RX modelinin hazırlıkları içerisinde olduğunu ilan eden Mazda cephesinden, aradan geçen iki yıla rağmen bu projeyle ilgili pek fazla detay öğrenme şansımız olmadı. Proje detaylarını son olarak kasım ayında sizlerle paylaştığımız yeni araçla ilgili en somut doğrulamayı Mazda AR-GE sorumlusu Kiyoshi Fujiwara yapmış, RX-9 ve yeni Wankel motorun iptal edildiği iddialarını kesin bir dille yalanlamıştı. Bizim de ayrı bir ilgiyle beklediğimiz RX-9’la ilgili ortaya çıkan son dedikodular mutlu sona çok yakın olduğumuzu söylüyor. Mazda’nın kendi coğrafyasından gelen haberlere göre bu yılki Tokyo Otomobil Fuarı meraklıların bayram yapacağı bir organizasyon olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Asya merkezli bazı haber sitelerine yansıyan iddialara göre Mazda’nın uzun bir süredir kronik sorunlarını yenmek için üzerinde mesai harcağı yeni nesil Wankel motoruna sahip RX-9, kapılarını ekim ayında açacak olan Tokyo Otomobil Fuarı 2017 kapsamında ilk kez boy gösterecek. Bir anlamda RX Vision’ın üretime hazır versiyonu olarak da nitelendirebileceğimiz aracın piyasaya sunulma tarihi içinse 2019 işaret ediliyor. Mazda’nın yeni patent alarak geliştirdiği motorun en az 400 beygirlik bir güç üretmesi, aracın toplam ağırlığınınsa 1.300 ile 1.350 kilogram aralında olması bekleniyor. Wankel motor ortaklığıyla 50 yılı geride bırakan Mazda’nın bunu taçlandırmak adına yeni RX modelini Tokyo’da tanıtması da ayrıca anlamlı olabileceğini de belirterek bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini önümüzdeki iki ay içerisinde ortaya çıkabilecek yeni detaylarla öğreneceğiz.