reklamı kapat

POPÜLER

Mazda’nın yeni nesil RX modeli ve rotary motor projesi netlik kazanıyor

Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında soruları yanıtlayan Mazda AR-GE departman şefi Kiyoshi Fujiwara, yeni nesil RX modeliyle ilgili iddialara açıklık getirdi.

Mazda’nın RX Vision konseptiyle karşımıza çıkmasının üzerinden neredeyse iki yıl geçti. 2015 Tokyo Otomobil Fuarı’nda ortaya çıktığı ilk günden itibaren tüm dikkatleri üzerine çeken Rx Vision otomobil tutkunlarıyla birlikte sektörel üreticilerinde merakla beklediği Mazda’nın yeni silahıyla iligli küçükte olsa detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Günümüze kadar ortaya atılan iddia ve söylentilerle birlikte küçük bir yolculuk yapıp gelen bilgileri bir araya getirelim.

mazdarxvision3
Mazda’nın RX Vision konseptini ortaya çıkarmasıyla birlikte RX ailesinin karakterini oluşturan rotary motorun tekrar kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyordu. Mazda, yetkilileri ilk olarak bu sorulara kesinlik kazandırarak, Mazda RX-9’da rotary motorun kullanılacağını ilk ağızdan doğrulamıştı. Rotary moturun kullanımının kesinleşmesinin ardından bu sefer de motorun gelişim süreci merak edilmeye başlandı. Mazda yetkilileri yeni nesil rotary motorun gelişiminde yaklaşık 100 kişlik bir ekibin hummalı bir çalışma yürüttüğünü açıklayarak motorun gelişim sürecinde ne kadar kararlı olduklarını bir kez daha gösterdi. Son olarak Los Angeles Otomobil Fuarı 2016 kapsamında sorular cevaplayan Mazda AR-GE sorumlusu Kiyoshi Fujiwara uzun süredir yeni bir bilginin paylaşılmamasının ardından tekrar ortaya atılan sürecin durdurulduğu iddialarına; “Benim sözlüğümde, rotary motor geliştirmesinin durdurulmasıyla ilgili bir bölüm yer almıyor.” diyerek söylentileri kesin bir dille yalanlayarak, Mazda RX-9’un ilk aşamada sadece rotary motor seçeneğine sahip olarak sunulacağının altını çizdi. Bu açıklamayla birlikte Rx-9’da en azından ilk aşamada hibrit seçeneğinin bulunmayacağı da kesinlik kazanmış oldu. Mazda’nın, yeni nesil rotary motora sahip RX modelini resmi olarak karşımıza çıkarana kadar kodo tasarımıyla bu teknolojinin uyumunu merakla beklemeye devam edeceğiz.

Yeni nesil rotary motoruyla Mazda RX-9’un başarılı olacağını düşünüyor musunuz?