reklamı kapat

POPÜLER

Mazda

Mazda cephesinden yıllardır beklenen model için bağımsız tasarımcı yorumu; RX-10 Vision Longtail

Bağımsız bir tasarımcı tarafından dijital ortamda tasarlanan Mazda RX-10 Vision Longtail projesi, tasarım detaylarının yanında teorik verileriyle de ilgi çekiyor.

Mazda, yaklaşık 5 yıllık bir süredir kendisinden beklenilen yeni rotary motor ve RX modeliyle ilgili çalışmalar ve konseptlerle gündeme geliyor. 2015 yılında tanıtılan RX-Vision projesiyle birlikte meraklılarının büyük ilgisini toplayan Japon üreticiden henüz bu konuyla ilgili somut bir adım görmüş değiliz. Bu 5 yıllık süreç içerisinde kesinliğini koruyan noktalardan birisi rotary motorun geleceği oldu. Bu üniteyi elektrikli araçlarında menzil artırıcı olarak değerlendireceğini duyuran Mazda, yeni bir Rx modeli içinse kesin tarih vermekten kaçınıyor. Hal böyle olunca bağımsız tasarımcıların ortaya çıkarttığı projeler daha da ilgi çekici bir hal amaya başladı. Maximilian Schneider tarafından geliştirilen ve şu anda bakmakta olduğumuz Mazda RX-10 Vision Longtail projesi de bu çalışmaların sonuncusu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda RX-10 Vision Longtail projesinden detaylar

Le Mans standartlarında yarışabilecek bir tasarım çizgisiyle karşımıza çıkan RX-10 Vision Longtail için teorik bir motor dizilimi bile düşünülmüş. Tasarımcıya bu araç, üzerinde 2,3 litre hacminde üç rotorlu bir motor barındırabiliyor. 780 beygire kadar güç üretebilen bu makinenin yanında iki adet elektrik motorunun da entegre edilmesi ve ortaya bu sayede 1.030 beygirlik bir bir otomobilin çıkarılması düşünülmüş. Bu kombinasyonla 0’dan 100’e hızlanması 2,5 saniyede tamamlanması hayal edilen RX-10 Vision Longtail’in maksimum ise 427 km/s hıza çıkması ön görülüyor. Tasarım çizgilerinin özellikle ön yapısıyla akıllarımıza yeni nesil Jaguarları getiren projenin gerçek bir araca dönüşme hayali meraklılarının içerisinde kalmaya devam edecek gibi. Mazda’nın süreçle ilgili açıklamaları da merakla bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Mazda 3