reklamı kapat

POPÜLER

Mazda RX-9

Mazda RX-9 hakkında tartışmaları ateşleyen yeni iddialar

Bekleyişimizin amansız şekilde devam ettiği Mazda RX-9 için spekülasyonlar dolanmaya devam ederken, bu kez motor bölümüyle ilgili bir iddia ortaya atıldı.

Mazda RX-9 projesi en az rotary motorun gelecek hikayesi kadar sarmaşıklara bürünmüş gelişmelere konu olmaya devam ediyor. RX Vision konseptiyle birlikte inanılmaz bir kitle tarafından beklenir haline gelen yeni nesil RX modelinin piyasaya sunulacağı tarih de hala belirsiz. Var olan piyasa şartlarını ve rotart motorun menzil artırıcı olarak kullanılmasının kesinleşmesiyle birlikte ise, RX-9 projesinin hibrit olacağına dair görüş birliği de çoğalmıştı. Son olarak geçtiğimiz kasım ayında markanın AR-GE Departman Müdürü Ichiro Hirose’nin yaptığı açıklamalarla gündeme gelen model için bugün bir başka iddia ortaya atıldı. İddianın merkezinde ise kaputun altında yatacak makine var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda RX-9 için altı silindir ihtimali

Jalopnik kaynaklı olarak servis edilen detaylarda, yeni nesil RX modelinde rotary motorunun kullanılmama ihtimali dikkat çekiyor. Kaynağa göre Mazda’nın bu noktadaki tercihi turbo beslemeye sahip sıralı altı silindirli bir makine olacak. 350 ile 450 beygir aralığında güç üreterek otomobile entegre edileceğini de gördüğümüz motorun arkadan itişli altyapıyla entegre edilmesi de yine senaryolar arasında. Sadece bu otomobil için doğrudan bir içten yanmalı rotary motor yatırımı yapmak yerine, halihazırda var olan SkyActive teknolojisinin kullanılması da şüphesiz markanın mali kaygıları baz alarak hayata geçireceği bir karar olacak. Önümüzdeki günlerde Mazda cephesinden konuyla ilgili açıklamanın da yapılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Mazda 3