reklamı kapat

POPÜLER

robot

Bilim insanlarından sıra dışı robot projesi

Robotlar bazı insanlar için sevimli görünse de bazı kişiler içinse ürpertici. Gelecekte çok daha fazla göreceğimiz robotlarla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Robot teknolojisinin geldiği son noktayı gözler önüne seren bilim insanları canlılara benzeyen robot geliştirdi.

Bilim insanları büyüyebilen, yiyebilen ve diğer gerçek canlılar gibi gelişebilen küçük robot yapmayı başardı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Cornell Üniversitesi’ndeki bilim insanları küçük robotları geliştirmek için DNA’ya benzer yapay biyo materyaller tercih etti. Üniversitedeki biyolog Profesör Dan Luo, yapay bir metobolizmayla güçlendirilmiş canlı gibi görünen yepyeni bir makine yaptıklarını söyledi. Luo makinelerin basit bir küf mantarı organizması kadar karmaşık olduğunu belirtti. Profesör, canlıya benzer robotlar yarattıklarını; bunun da daha önce yapılmadığının altını çizdi.

Bilim insanları tarafından geliştirilen robotların canlıların yaptıklarına benzer davranışlar gösterdiği belirtiliyor. Metobolizmasını kendi kendine çalıştırabilen materyaller enerji de kullanabiliyor. Kendi kendine hareket edebilen materyallerin büyüyüp en sonunda bir insan gibi ölebildiği dile getiriliyor.Bilim insanları tarafından geliştirilen bu materyallerin ürpertici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robot için geri sayım başladı

Gelecekte canlıya benzer robotların sayısının artması bekleniyor.  Terminatör filmlerinde gördüğümüz robotların gelecekte karşımıza çıkması muhtemel. Pek tabii bilim insanları tarafından geliştirilen robotların filmdeki gibi karşımıza çıkması insanlık açısından pek de hoş olmayacağını belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir

Robotlar dünyayı ele geçirdiği zaman ortam nasıl görünecek?