reklamı kapat

POPÜLER

Katlanabilir cerrah robot

MIT‘deki bilim insanları, midedeki yabancı maddeleri çıkarabilmek için yutulduktan midede kendi kendine operasyon yapabilen katlanabilir bir robot icat etti. Origami robot, haricen uygulanan manyetik bir alanla kontrol ediliyor ve midede zarar görmüş dokuları onarabiliyor.

Sadece Amerika’da her yıl 3.500 kişinin düğme pilleri yanlışlıkla yuttuğuna dair bir araştırmayla yola çıkan Massachusetts Institute of Technology (MIT); Tokyo Institute of Technology ve İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nin de katılımıyla midenin içinde mikro boyutlu bir cerraha dönüşen katlanabilir bir robot geliştirdi. Orta kısmında bir mıknatıs bulunan origami robotun hareketleri, dışarıdaki manyetik alanları değiştirme yoluyla kontrol edilebiliyor. Araştırmacıların deneyinde mini robot, midedeki düğme pili yakalamak için de aynı mıknatısı kullanıyor.

Bilim insanları tarafından hem yaratıcı hem de son derece pratik bir çözüm olduğu vurgulanan katlanabilir robot, şimdilik midedeki zararlı bir maddenin çıkarılmasını amaçlayan bir araştırmanın parçası olsa da daha kapsamlı operasyonlar yürütebilmek için geliştirilmeye de açık.