reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Robot Cue 3

Toyota’nın basketbolcu robotu halen ıskalamıyor! [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota tarafından geliştirilen basketbolcu robot için yeni bir video yayımlandı. Robot halen ıskalamıyor.

Toyota Engineering Society desteği ve özel bir ekiple hazırlanan CUE 3, ilk tanıtımı geçen yıl yapılan bir insansı robot. Bu robotu özel kılan ise yapay zeka ile kendisini eğiterek profesyonel basketbol oyuncularından daha iyi serbest atış yapabiliyor olması. Belirli mesafeden yüzde 100 başarılı atış yüzdesine sahip olan robot, farklı etkinliklerde sergilenmeye devam ediyor. Biraz ürkütücü bir yapısı bulunan 190 cm boyundaki robot, bu sefer bir insan tarafından kontrol edilen başka bir robot ile destekleniyor. Bu robotu kontrol eden kişi, aldığı basketbol topunu bir başka robota bırakıyor. Bu robot da topu direkt olarak CUE 3‘e götürüyor. Yukarıda görebileceğiniz üzere bu atışı da kaçırmayan CUE 3, sürekli olarak daha iyi hale geliyor. Orijinalde 17 mühendis tarafından hazırlanan robot, atışını tam da bir normal oyuncu gibi gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota imzalı basketbolcu robot Cue 3, geleceği yaşatıyor

Bünyesinde yer alan kameralar ve sensörler yardımıyla potayı ve açısını hesaplayan robot, çıkan sonuca göre motor gücünü belirliyor ve göründüğünden çok daha zor bir işlemi oldukça hassas şekilde yerine getirebiliyor. Bu açıdan gerçekten takdir toplayan robot, henüz Boston Dynamics’in Atlas’ı gibi hareket edemiyor. Biliyorsunuz Atlas artık bizden daha iyi hareket ediyor.