reklamı kapat

POPÜLER

Basketbolcu Robot CUE
Basketbolcu Robot CUE
Basketbolcu Robot CUE
Basketbolcu Robot CUE

Yapay zekasıyla profesyonel basketbolcuları alt eden robot [Video]

Robot teknolojileri oldukça hızlı ilerliyor. Yapay zekanın sayesinde artık bize yakın seviyede öğrenebilen robotlar, bu sayede kendilerini geliştirebiliyorlar. İşte bunlarda olan insansı CUE, profesyonel basketbolcuları alt eden performansıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Toyota Engineering Society desteği ve özel bir ekiple hazırlanan CUE, insansı görünüme sahip bir robot. Buna karşın yürüme özelliği bulunmayan ve sadece kollarını kullanabilen robot, yapay zeka ile kendisini eğiterek profesyonel basketbol oyuncularından daha iyi serbest atış yapabiliyor. Yakın mesafede yüzde 100 başarı seviyesine yaklaştığı belirtilen CUE, yapılan karşılaşmada Japon B ligi takımlarından Alvark Tokyo oyuncularının karşısına çıkıyor. 190 cm boyundaki robot, yapılan atış yarışmasını sıfır hatayla bitirerek kazanmayı biliyor. Şimdiye kadar 200 binden fazla atış yaptığı söylenen robot, garip görünüşüyle de ilginç duruyor. Slam Dunk mangasından ilham alınarak 17 mühendis tarafından hazırlanan robot, takım için çok büyük önem arz ediyor. Çünkü çalışan mühendislerin daha önce robotik teknolojiler konusunda deneyimsiz oldukları belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Basketbolcu robot CUE

Bu alanda biliyorsunuz en çok çalışan isimlerin başında Boston Dynamics firması yer alıyor. İnsansı Atlas ile kendi başında ayakta durabilen en gelişmiş robotu geliştiren firma, herkesi bu alanda çalışmaya itiyor.

Video