reklamı kapat

POPÜLER

Toyota basketbolcu robot Cue3 Guinness Rekorlar Kitabı

Basketbolcu Toyota robottan şaşırtan dünya rekoru [Video]

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota tarafından geliştirilen basketbolcu robot CUE 3, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Toyota Engineering Society desteği ve özel bir ekiple hazırlanan CUE 3, uzun süredir geliştirilen bir insansı robot. Bu robotu özel kılan ise yapay zeka ile kendisini eğiterek profesyonel basketbol oyuncularından daha iyi serbest atış yapabiliyor olması. Belirli mesafeden yüzde 100 başarılı atış yüzdesine sahip olan 190 cm boyundaki “korkutucu görüntüye sahip” robot, kısa süre önce Guinness Rekorlar Kitabı‘na da girmeyi başardı. Art arda tam 2.020 başarılı serbest atış gerçekleştiren robot, kendisini bir kez daha kanıtlamış oldu. Normalde hedeflenenin 1.000 atış olduğunu belirten firma, konulan zamandan maksimumu aldı ve 2.220 geçerli atışa kadar çıkış yapmayı başardı. Orijinalde 17 mühendis tarafından hazırlanan robot, atışını tam da bir normal oyuncu gibi gerçekleştiriyor. Topu başkasının verdiği robotun, yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere özel bir görüş sistemi de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota imzalı basketbolcu robot Cue 3 çok dikkat çekiyor

Bünyesinde yer alan kameralar ve sensörler yardımıyla potayı ve açısını hesaplayan robot, çıkan sonuca göre motor gücünü belirliyor ve göründüğünden çok daha zor bir işlemi oldukça hassas şekilde yerine getirebiliyor. Bu açıdan gerçekten takdir toplayan robot, henüz hareket edemiyor. Ancak bunun da bir gün yapılabileceği tahmin ediliyor. Sonuçta Atlas gibi robotlar artık ters takla bile atabiliyor.