reklamı kapat

POPÜLER

Toyota T-HR3

İnsansı robot Toyota T-HR3, artık bizim kadar hassas hareket edebiliyor [Video]

Japon otomobil devleri robot konusuna çok büyük önem veriyor. Bildiğiniz gibi Honda çok uzun zamandır insansı robot Asimo üzerinde çalışma gösteriyor. Bir diğer üretici Toyota ise T-HR3 modelini geliştiriyor.

Toyota T-HR3, Asimo gibi yıllardır geliştirme aşamasında bulunuyor. Kısa süre önce üçüncü jenerasyonuyla karşımıza çıkan robot, artık bizim kadar hassas hareket edebiliyor. Beraberinde gelen özel bir kontrol istasyonundan yönetilen insansı robot, eklemlerinde yapılan iyileştirmeler ile hiç olmadığı kadar bize benziyor. Kafasında yer alan kamerayla sanal gerçeklik başlığı takan operatöre anlık görüntü aktarabilen teknoloji harikası, bu sayede çok kolay şekilde yönetilebiliyor. İnsanların günlük yaşamına yardımcı olması için geliştirilen robot, esasen bir platform konumunda bulunuyor. T-HR3 üzerinde yaptığı geliştirmeler ile doğal afet gibi zorlu durumlarda kullanılacak gelişmiş modellerin önünü aralamak isteyen firma, adeta yapabildiklerini gösteriyor.

Toyota T-HR3

Toyota T-HR3, gelecekte karşımıza çok çıkacak

Bir balonu patlatmadan elinde tutabilecek kadar hassasiyet sunan robot, üçüncü jenerasyonuyla oldukça gelişmiş hale getirilmiş durumda. 75 kg ağırlığı bulunan insansı robot, gerçekten büyük potansiyeller ortaya koyuyor. Yaşlı bakımında dahi kullanılabilen robot, kendi dengesini kurabiliyor olmasıyla da dikkat çekiyor. Master Maneuvering System isimli kontrol ünitesi şu an biraz kaba olan sistem, ilerleyen süreçte daha mobil hale getirilmesi için çalışma aşamasında bulunuyor.

Video