reklamı kapat

POPÜLER

Honda ASIMO

Türkiye’de de iyi tanınan insansı robot “Honda ASIMO” için yolun sonu

2000 yılında bu yana geliştirilen dünyanın en meşhur insansı robotu ASIMO, yolun sonuna geldi. Honda’nın en önemli çalışmaları arasında yer alan robot, tam anlamıyla emekliye ayrıldı.

Honda‘nın üzerinde yıllardır çok büyük çalışmalar yürüttüğü yeni ASIMO, Türkiye’ye de birçok kez gelmişti. Bu açıdan ülkemizde oldukça tanınan insansı robot, alanın en iyileri arasında yer alıyor. Kendi dengesini kurarak merdiven çıkabilen, konuşabilen ve şirin görünümüyle büyük beğeni toplayan robot, yapılan açıklamayla adeta emekliye ayrıldı. Bundan sonra Honda, ASIMO’nun üretimini yapmayacak ve robotun üzerine kurulduğu teknolojileri pratik hale getirmeye odaklanacak. Burada özellikle hasta bakımı ve kişisel ulaşım üzerine yoğunlaşacağını belirten firma, robot için elinden gelen her şeyi fazlasıyla yapmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda ASIMO ile bir nesli insansı robot kavramıyla tanıştırdı

Zamanında söylendiği gibi evlerimize giremeyen robot, buna karşın robot gelişiminde büyük bir öncü görevi üstlendi. Geliştirme sürecinde 80’lerde başlanan robot, birçok üniversitenin ve bilim insanının bu alana yönelmesini sağladı. Bu açıdan görevini fazlasıyla yerine getiren robot, canlı yayınlarda yaşanan bazı talihsizliklere rağmen alanın en iyileri arasında yer alıyordu. Toplam 50 kg ağırlığında ve 121 cm boyunda olan ASIMO, 5.18 V lityum-iyon piliyle 1 saat boyunca çalışabiliyordu.

İlgili Video

Şirketin yeni robotlarından