reklamı kapat

POPÜLER

Precision Neuroscience

Neuralink rakibi Precision Neuroscience, 4.096 elektrot ile rekor kırdı

Neuralink rakibi şirketlerden Precision Neuroscience, yapılan resmi açıklamaya göre 4.096 elektrot ile rekor kırdı.

Neuralink’in rakibi sağlık şirketi Precision Neuroscience, insan beyni üzerine yerleştirilen 4.096 elektrotlu beyin çipiyle alanda bir rekor kırdıklarını duyurdu. Daha önce 2.048 olan rekoru ciddi seviyede yukarıya taşıyan şirket, gelecek için önemli bir başarıya imza atmış durumda. Birim alana daha fazla elektrot yerleştirilmesi, beyindeki nöron aktivitesinin daha yüksek bir çözünürlükte haritalandırılmasına olanak tanıyor. Bu sayede düşünceleri daha iyi çözümleyen ve daha hassas kontrol sistemleri geliştirebilen şirket, Neuralink gibi belirli engellere sahip insanların hayatlarını özel beyin çipleriyle daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Precision şu an minimal yapıdaki beyin implantı önümüzdeki yıl piyasaya çıkarmayı hedefliyor ve bu konuda önemli klinik deneyler gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar Neuralink de gündemden düşmüyor. Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kuruyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. Peki bu sistem gerçekten çalışıyor mu? Bunun cevabı evet.

Geçtiğimiz aylarda ilk kez bir insana (Noland Arbaugh) Neuralink beyin implantı takıldı, şirket geçtiğimiz hafta yaptığı video paylaşımıyla ise Arbaugh’ın hastalığını kısaca gözler önüne sererek Neuralink’in ona kattıklarına değindi. Şimdi ise FDA’in şirketin ikinci insanlı denemesi için resmi onayı verdiği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde haziran ayında yapılması beklenen ikinci operasyon için başvuru almaya da başlayan (Şimdiden 1.000 kişi başvurmuş) firma, sağlık sektöründe devrim yaratmak adına büyük adımlar atıyor.

Precision Neuroscience çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İLGİLİ HABERLER