reklamı kapat

POPÜLER

Neuralink

Neuralink cihazı takılan ilk hastayı tanıtan kısa bir video geldi

Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketiyle dikkat çekmeye devam ediyor, bugün ilk insanlı deneme kapsamında bir video gündemde yer alıyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kuruyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. Peki bu sistem gerçekten çalışıyor mu? Bunun cevabı eğer daha önce görmediyseniz evet. Geçtiğimiz aylarda ilk kez bir insana (Noland Arbaugh) Neuralink beyin implantı takıldı, şirket dün yaptığı video paylaşımıyla ise Arbaugh’ın hastalığını kısaca gözler önüne sererek Neuralink’in ona kattıklarına değindi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda bundan önce yaşanan donanımsal bir sorun ses getirmişti. Yapılan resmi açıklamaya göre Arbaugh’ın kafasına yerleştirilen elektrot bağlantılarından bazıları dokudan geriye doğru çekilmeye başladı, bu yüzden de bağlantı sorunları (Cihaz bu yüzden daha yavaş tepki algılar gale gelmiş) yaşanmaya başladı. Firma bu sorunların önüne şimdilik farklı yazılım güncellemeleriyle geçildiğini belirtiyor ancak yüksek ihtimalle sonrası için daha farklı bir altyapı düşünülüyor. Şirket geliştirdiği cihazı Arbaugh’a yerleştirmeden önce hayvanlarda kapsamlı bir şekilde test etmişti ve böyle bir sorun yaşamamıştı. Peki şimdi neden böyle bir durum oluştu? Paylaşıma göre hayvanların beyinleri daha küçük olduğu için elektrotlar insanlarda olduğu kadar hareket etmiyor ya da kaymıyor, bu açıdan orada ciddi bir sorun olmuyor.

Elon Musk ve Neuralink çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı