reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Neuralink LOG Tasarım

Elon Musk: “Neuralink çipi takılan ilk hasta düşünerek fare imleci hareket ettirebiliyor”

 - Güncelleme: 20 Şubat 2024 15:08

Çok sayıda şirketin başındaki isim Elon Musk, sahibi olduğu Neuralink şirketiyle de aktif olarak çalışmalara devam ediyor.

Elon Musk tarafından kurulan şirket Neuralink, bilmeyenler için uzun zamandır insan beynini bilgisayarlara bağlayacak bir altyapı kurmak için çalışmalar yapıyor. İnsanların yapay sinir ağları ile bilgisayar, robot ya da diğer elektronik ürünleri kontrol edebileceği düzeye getirilmesi için çalışan şirket, burada beyin / makine bağlantı için “Link” olarak geçen bir ürün kullanmayı planlıyor. Link, özel geliştirilen çok hassas bir robot ile insan kafatasına entegre ediliyor. Buradan beyin sinyallerini toplayan ve bunu dışarıya, diğer elektronik cihazlara aktarabilen Link, Elon Musk tarafından bir FitBit ürününe benzetiliyor. Neuralink uzun zamandır insanlar özelindeki ilk deneme için çaba harcıyordu. Elon Musk ürün için geçtiğimiz dönemde 2022 yılında insanlı denemelere başlayacaklarını aktarmış, daha sonra 2022’nin sonunda yapılacak denemeler için planların sorunsuz olarak sürdüğünü belirtmişti. 2022 bitmeden düzenlenen en son Neuralink etkinliğinde ise denemeler ancak altı ay sonra yapılabilecek denilmişti. En son aşamada insanlı denemeler için ABD merkezli olarak FDA’den olumlu yanıt alınamadığı ortaya çıkmış, daha sonra ise şirketin beklediği izni aldığı açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz yılın sonunda ise beklenen açıklama yapılmış ve insanlı denemelerin başlayacağı duyurulmuştu. Kısa süre önce Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göreyse ilk kez bir insana Neuralink beyin implantı takıldı. Musk’a göre sürece dahil olan ilk kişi ameliyattan sadece bir gün sonra iyileşti ve olumlu sonuçlar kapsamında deneme başarı oldu. Bugün yine Musk’ın açıklaması ile öğrendiğimiz kadarıyla Neuralink beyin implantı takılan ilk kişi tamamen iyi durumda (Herhangi bir yan etkinin görülmediği belirtiliyor) ve sadece düşünerek bağlı bilgisayara bağlı fare imlecini hareket ettirmeye etmeye başladıBu engelli kişiler için harika görünüyor ancak sistemin sunabileceği çok daha fazla fayda bulunuyor.

Bu arada Musk tarafından geçtiğimiz ay ilk Neuralink ürünününTelepathy” adına sahip olacağı da duyurulmuştu. Bu konuda Musk tarafından şunlar paylaşılmıştı: “Bu ürün telefonunuzu veya bilgisayarınızı ve onlar aracılığıyla neredeyse tüm cihazları sadece düşünerek kontrol etmenizi sağlayacak. Bu ürün için ilk kullanıcılar uzuvlarını kullanamayanlar / uzuvları olmayanlar olacak. Stephen Hawking’in bir hızlı daktilocu ya da müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini düşünün. Buradaki amacımız tam olarak bu.”

Elon Musk ve Neuralink çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İLGİLİ HABERLER