reklamı kapat

POPÜLER

robot hamam böcekleri

İnsanların hayatını kurtaracak robot hamam böceği [İzle]

Bu robot hamam böceği ilk bakıldığında iğrenç gözükse de robot teknolojisinin ne kadar ilerlediğini ve korkutucu yanını da ortaya koyuyor.

Robotlar artık hem küçüldü hem de işlevsel hale gelmeye başladı. Hal böyle olunca doğanın ilhamı da her alana yansıdığı gibi robot dünyasına da yansıyor. Deniz anasının hareketlerinden esinlenen robotlardan, kuşları taklit eden robotlara kadar o kadar çeşitli robotlar üretiliyor ki insan şaşkınlığını gizleyemiyor. Şimdi ise karşımızda hamam böceğinin küçük yapısına rağmen gücünden ilham alarak hazırlanan ”dayanıklı robot hamam böcekleri” oluşturuldu. Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar konuya dair çalışmalarını sürdüreceklerini aktarsalar da bu robotun afet durumlarında çok faydalı olabileceğini söylüyorlar.

Robotların dünyaya hükmetme klişelerini bir kenara bırakırsak bu küçük canavarların deprem, sel ve benzeri afetlerin enkazlarında insan hayatı kurtarma çalışmaları için önemli rol oynayacaklarını savunan UC Berkeley araştırmacılarından Yichuan Wu, bu tarz görevleri insan ya da daha büyük robotların üstlenemeyeceğini ekliyor. Videoda da gösterildiği gibi robot hamam böcekleri üzerine yaklaşık 60 kiloluk basınç uygulanmasına rağmen zarar görmüyor ve yollarına inatla devam edebiliyor. Bu tıpkı bildiğimiz hamam böceği gibi ağırlığının birkaç katını kaldırabiliyor ve dayanıklılığı oldukça yüksek olduğu anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot hamam böceği hem hızlı hem de tıpkı hamam böceği gibi güçlü

Hız konusunda da iddialı görünen minik robotlar 16 cm’lik bir mesafeyi yaklaşık bir saniyede kat ediyor. Bu buluş ile beraber elektronik hamam böceği enkaz altında acil ilaç bekleyen bir depremzedeye çok küçük alanlardan geçerek yardım ekibinden daha önce ulaşıp ilacını teslim edebilir. Şu an kablolar yardımı ile çalışsa da robotun arge ekibi bir batarya eklemek ve robot hamam böceklerini daha büyük engelleri aşmaları için geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor. Her ne kadar robotlar bizi ürkütse de ve bu hamam böceği robotlar bazılarının iğrenmesine neden olan bir fikir olsa da yapılan tüm bu robot çalışmalarının insanların gelecekte daha rahat yaşamaları için üretildiğini unutmamak gerekiyor.