reklamı kapat

POPÜLER

HAMR-JR robot

Böceklerden ilham alan en hızlı ve en küçük robot: HAMR-JR [Video]

Harvard araştırmacıları, böceklerden ilham alarak  bir mikro robot geliştirdi. Araştırmacılar, HAMR olarak adlandırlan robotu daha da küçük hale getirdi. HAMR-JR isimli robotun Rolls-Royce‘un jet motorlarının tamirinde kullanılması için üretilen HAMR’ın daha ufak bir modeli olduğu belirtiliyor.

Hamam böceğinden ilham alınarak tasarlanan robotun yaklaşık bir kuruş büyüklüğünde olduğu belirtiliyor. 2,25 cm uzunluğunda olan HAMR-JR isimli robot, 0,3 gram ağırlığında.  Geliştirilen robotun en becerikli robot olduğunu belirten araştırmacılar, benzer şekilde ölçeklenmiş böceklerin hareketlerini taklit ettiklerini ve robotu o şekilde geliştirdiklerini söylüyor. Sola ve sağa dönebilen HAMR-JR, zıplayabiliyor veya geriye doğru da hareket edebiliyor. Tasarım ekibinde yer alan Jayaram, bu ölçekte çoğu robotun basit ve sadece temel hareketliliği yapabildiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HAMR-JR isimli robot boyutu ve hızıyla dikkat çekiyor

HAMR modelinden yaklaşık yarı büyüklüğünde olan HAMR-JR’nin suyun altında da yürüme yeteceğine sahip olduğunu söyleyen Jayaram, bir önceki tasarımda olan hiçbir şeyi değiştirmeden yeni robotu geliştirmekten ötürü mutlu olduklarını ifade etti. Uluslararası Robotik Otomasyon Konferansı’nda tanıtılan robotun bugüne kadar geliştirilmiş en küçük ve en hızlı böcek robot olduğu dile getiriliyor. Paylaşılan videoya bakıldığında da böcek robotun çalışma prensibiyle ilgili detaylar karşımıza çıkıyor. Çevik hareketiyle ve böceklerden ilham alan kabiliyetleriyle dikkat çeken böcek robotla ilgili videoyu haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video

İLGİLİ HABERLER