reklamı kapat

POPÜLER

Mikro robot RoboBee

Artık çok daha yetenekli! Uçabilen ve yüzebilen mikro robot: RoboBee [Video]

Harvard Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen mikro robot RoboBee, artık çok daha yetenekli. Arama kurtarma görevleri yakın gelecekte çok daha kolay olacak.

Üniversite tarafından 2013 yılından bu yana geliştirilen RoboBee, mikro robot sınıfında yer alıyor. Yani inanılmaz ufak boyutlara sahip olan robot, geliştirilen yeni sürümüyle ise sınır tanımıyor. Dünyanın en küçük uçabilen robotu, artık suyun içinde yüzdükten sonra havalanabiliyor. Bunu yapabilmek için ciddi çalışma yapan araştırmacılar, ilk olarak kanat hızlarını belirlemiş. Robotun 220 – 300 hertz kanat çırpma hızıyla uçabildiğini 9 – 13 hertz hızında ise yüzebildiğini bulan ekip, ardından bir sonraki adıma geçmiş. Bu adımda ise robotun yüzey gerilimini nasıl aşacağı tespit edilmiş. Ufak bir robot için büyük sorun olan durum oldukça kompleks bir yol ile çözülmüş.

Mikro robot RoboBee, Harvard’ın en önemli çalışmalarından

Verilen bilgiye göre robot yüzerken suyu bir yüzme odasına topluyor. Oda içindeki bir elektrolitik plaka suyun oksihidrojene dönüştürmesini sağlarken, bu da robotun kanatlarının suyun dışına çıkmasına yetecek kadar kuvvet sağlıyor. Daha sonraysa odadaki bir ateşleyici yanıcı oksihidrojeni tutuşturarak robota havaya fırlayabilmesi için gereken gücü veriyor. Bu kombinasyonla sudan etkilenmeyen ufacık bir teknoloji harikası yaratan Harvard, proje üzerinde aktif olarak çalışmaya devam ediyor.

Video