reklamı kapat

POPÜLER

Northwestern University

Uzaktan kontrol edilen en ufak hareket yetenekli robot üretildi

Yukarıdaki fotoğrafta bir bozuk para üzerinde duran uzaktan kontrol ve hareket yetenekli en ufak robot teknolojisini görüyorsunuz.

Bu teknolojinin arkasında ABD’de yer alan Northwestern University araştırmacıları yer alıyor. Hazırlanan bu pireden daha ufak boyutlu yarım milimetrelik robot, hareket etmek adına bir elektriğe ya da hidrolik sistemlerine ihtiyaç duymuyor. Bu teknoloji bunlar yerine şeklini hatırlama yeteneğine sahip özel bir materyal kullanıyor. Bu materyal ısıya göre şekil değiştirebiliyor ve bu sayede hazırlanan robot hareket edebiliyor. Bu hareketi sağlayan ise uzaktan lazer ile aktarılan ısı oluyor. Isınma ve soğuma ile adete canlı hale gelen teknoloji, lazer üzerinden istenilen yöne götürülebiliyor ve yengeç formunda hazırlanmış şekilde karşımızda duruyor. Bunun arkasında sadece hareket konusunda yengeç benzerliği ve yengeçlerden ilham alınması yer alıyor. Söylendiği kadarıyla farklı şekiller de istenirse hazırlanabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Northwestern University araştırmacıları, yaptıkları yukarıdaki video paylaşımında bu robotun gelecekte çok ufak yerlerdeki görevlerde kullanılabileceğini belirtiyor. Hatta araştırmacılar bu tarz çalışmak için elektriğe ya da hidrolik sistemlerine ihtiyaç duymayan robotların insan vücudu içerisine de girebileceğini iddia ediyor.

İnsan vücudunda görev yapması için geliştirilen çok sayıda mikro robotik sistem bulunuyor. Bilim insanları bu tarz teknolojiler ile birçok tedavinin daha rahat şekilde yapılabileceğine inanıyor. Ancak bu gelecek için önümüzde en az daha bir 10 yıl bulunuyor.

İlginç robot yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın