reklamı kapat

POPÜLER

Apple iphone
Apple iphone

Google mühendisi uyardı: iPhone’nunuz gizlice fotoğrafınızı çekiyor olabilir [Video]

Apple’ın iPhone kullanıcıları bir uygulama yükledikleri zaman çeşitli izin istekleriyle karşılaşıyor. Örneğin kameraya erişim gibi izinler isteyen uygulamalar, Google yazılım mühendisinin keşfine göre bu durumu suistimal edebiliyor.

Bir sosyal medya uygulaması yüklediğimiz zaman uygulamanın kameraya erişmesine izin veriyoruz. Bu izin üzerinden uygulama ile fotoğraf ya da video çekilebiliyor ve istenirse bu erişimi kolayca kapatabiliyoruz. Ancak çoğu kişi bu erişim iznini açık bırakıyor ve burada kötü niyetli uygulamalar kurnazca bir yol uygulayabiliyor. Apple’ın iOS altyapısı uygun olduğu için kamera erişim izni verdiğiniz bir uygulama size söylemeden fotoğrafınızı çekebiliyor. Bunu arkaplanda yaptığı için kullanıcının haberi olmuyor ve bu da bakıldığında çok ürkütücü görünüyor. Bu durumun hem ön hem de arka kamera için geçerli olduğunu belirten Google çalışanı Felix Krause, bu açıkla video çekimi yapılabildiğini de söylüyor. Durumun gerçek olduğunu göstermek adına özel bir iOS uygulaması geliştiren Krause, dikkatli olunmasını öneriyor.

Apple’dan iPhone’lara yönelik bir güncelleme gelebilir

Uygulamaların açık kaldığı süre boyunca fotoğraf ile video çekebildiğini belirten Felix Krause, kayıtların anlık olarak internete aktarılabileceğini de söylüyor. Gerçek zamanlı yüz tanıma sisteminin dahi arkada çalışabildiği söylenirken, çözüm için iki tane yol bulunuyor. Bunlardan ilki kameraların fiziksel olarak kapatılması. Bir diğer yol ise kişilerin tanımadığı uygulamalara verdiklerini kamera iznini en kısa sürede kapatması. Bu duruma şirketin bir çözüm getireceğini tahmin ediyoruz.

Video