reklamı kapat

POPÜLER

Harvard Üniversitesi HAMR mikro robot

Suyun hem üzerinde hem de içinde yürüyebilen şaşırtan “mikro robot” [Video]

Mikro robot denildiği zaman akla hemen Harvard Üniversitesi geliyor. Bu konuda çok büyük çalışmalar yapan kurum, şimdi karşımıza yeni jenerasyon HAMR ile çıkıyor.

Mikro robot kavramı son dönemde çok büyük talep görüyor. Üniversitelerin bazıları devasa robotlar geliştirirken, Harvard gibi üniversiteler ise inanılmaz ufak robot sistemleri tasarlıyor. İşte bu konuda karşımıza çıkan HAMR (Harvard Ambulatory MicroRobot), 2013 yılından beri geliştiriyor. Kısa süre önce yeni sürümü tanıtılan mikro robot, artık suyun hem üzerinde hem de içinde yürüyebiliyor. İnanılmaz hafif (1.6 gram) olan yeni HAMR, özel ayak sisteminin sayesinde suyun üzerinde kalabiliyor. Suyun içerisine inmek istediği zaman ise robot bu ayaklara yüksek voltaj veriyor. Bu sayede yüzey gerilimini kıran mikro robot, kolaylıkla dibe inebiliyor. İndiği noktada da su üzerinde olduğu gibi yürüyerek hareket edebilen robot, söylendiği kadarıyla sadece 4.4 cm boyutunda. Bünyesinde 1.44 gram yük taşıyabilen HAMR, batma tekniğinin tersini kullanarak su üzerine yeniden çıkabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Harvard Üniversitesi HAMR mikro robot

HAMR ve Robobee yan yana

Harvard Üniversitesi HAMR mikro robot
Harvard Üniversitesi HAMR mikro robot

Harvard Üniversitesi bir diğer mikro robot “RoboBee” üzerinde de çalışıyor

Harvard Üniversitesi tarafından 2013 yılından bu yana geliştirilen bir diğer mikor robot RoboBee, suyun içinde yüzebiliyor ve daha sonra havalanarak dışa çıkabiliyor. Verilen bilgiye göre robot yüzerken suyu bir yüzme odasına topluyor. Oda içindeki bir elektrolitik plaka suyun oksihidrojene dönüştürmesini sağlarken, bu da robotun kanatlarının suyun dışına çıkmasına yetecek kadar kuvvet sağlıyor. Daha sonraysa odadaki bir ateşleyici yanıcı oksihidrojeni tutuşturarak robota havaya fırlayabilmesi için gereken gücü veriyor. Bu kombinasyonla sudan etkilenmeyen ufacık bir teknoloji harikası yaratan Harvard, proje üzerinde aktif olarak çalışmaya devam ediyor.