reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Oppo Find X
Oppo Find X

Sürgü sistemi

Oppo Find X

Merkezdeki motor

Oppo Find X

Çentiksiz ve çerçevesiz Oppo Find X’in devrimsel sürgülü kamera modülü işte böyle çalışıyor

Akıllı telefonlardan çentiği ve çerçeveleri kaldıran isimlerden Oppo, Find X ile gündemden düşmüyor. Özellikle devrimsel sayılan sürgülü kamera modülüyle dikkat çeken modelin, iç donanımına gelin yakından bakalım.

Advertisement

Vivo NEX serisi ile beraber son dönemin gözde modeli Oppo Find X, gerçekten akıllı telefon dünyasının en yenilikçi modelleri arasında yer alıyor. Bunun arkasında da dediğimiz gibi sürgülü kamera modülü yer alıyor. Vivo NEX’den farklı olarak hem üç boyutlu tarama yapabilen ön kamera ve donanımlarına hem de arka kameraya sahip bu modül, MyFixGuide‘ın gösterdiği kadarıyla merkeze yerleştirilen tek bir step motor üzerinden hareket ediyor. Aşağıdaki GIF ile çalışma süreci açıkça görülen mekanizma, kendi bölümleri bulunan ufak kablolar aracılığıyla bağlantıda kalıyor. Yapısı gereği düşmelerde dahi sıkıntı çıkarmayacak gibi duran sistem, “yastıklama” altyapısıyla pürüzsüz bir kaydırmayı her seferinde garanti altına alıyor.

Oppo Find X’in devrimsel kamera sistemi ne kadar sağlam?

Şirket geçtiğimiz günlerde kamera modülü için yapılan “bu sistem çok çabuk bozulur” yorumların bir cevap verdi. Buna göre arge departmanında 300 bin teste sokulan sürgülü kamera sistemi, günde 150 kez açılsa bile 5 yıldan daha fazla kullanım ömrü sunuyor. Daha önce de belirttiğimiz üzere kimse telefonun kamerasını “yüz tanıma için dahi olsa” her gün 150 kez kullanmıyor. Aynı zamanda günümüz şartlarında artık kimse bir telefonun 5 yıl gibi uzun bir süre de kullanmıyor. Bu açıdan “düşme durumları” haricinde bu sistemin arıza yapması çok mümkün görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Find X

Oppo Find X’in öne çıkan teknik özellikleri neler?

Telefon, bu sayede yüzde 92.25 ekran gövde oranına ulaşabiliyor. Bünyesinde bir çentik yer almayan telefon,  6,4 inç Full HD+ OLED ekran üzerine kuruluyor. Gücünü Snapdragon 845 işlemci ve 8 GB RAM‘den alan telefon, 256 GB dahili depolama ile elde edilebiliyor. Bünyesinde 3.730 mAh bir pil bulunan telefon, kutudan Android 8.1 Oreo üzerinde çalışan ColorOS arayüz ile çıkıyor. Şirketin hızlı şarj sistemiyle gelen Oppo Find X, ilginç olarak bir parmak izi sensörüne sahip değil. Bunun yerine 25 megapiksellik ön kamerasıyla üç boyutlu yüz tanıma yapan telefonun arkasında 16 megapiksel + 20 megapiksel çiftli kamera sistemi yer alıyor.

İlgili Video

Samsung Galaxy Note 9 için hazır mıyız?